0.025W, 2 CHANNEL, AUDIO AMPLIFIER, QCC16, QFN-16
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | QFN |
| package instruction | HVQCCN, |
| Contacts | 16 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Nominal bandwidth | 20 kHz |
| Commercial integrated circuit types | AUDIO AMPLIFIER |
| JESD-30 code | S-XQCC-N16 |
| length | 3 mm |
| Number of channels | 2 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Nominal output power | 0.025 W |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | HVQCCN |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER, HEAT SINK/SLUG, VERY THIN PROFILE |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 3.6 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 3 V |
| surface mount | YES |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal pitch | 0.5 mm |
| Terminal location | QUAD |
| width | 3 mm |