EE PLD, 10ns, CMOS, PQFP44,
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Vantis Corporation |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | 64 MACROCELLS |
| maximum clock frequency | 95.2 MHz |
| JESD-30 code | S-PQFP-G44 |
| Dedicated input times | 2 |
| Number of I/O lines | 32 |
| Number of terminals | 44 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| organize | 2 DEDICATED INPUTS, 32 I/O |
| Output function | MACROCELL |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | FLATPACK |
| Programmable logic type | EE PLD |
| propagation delay | 10 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal location | QUAD |