
CMOS 12-Bit Serial Input Mulitplying Digital-to-Analog Converter 8-SOIC -40 to 85
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | GREEN, SOIC-8 |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Maximum analog output voltage | 2.5 V |
| Minimum analog output voltage | |
| Converter type | D/A CONVERTER |
| Enter bit code | BINARY |
| Input format | SERIAL |
| JESD-30 code | R-PDSO-G8 |
| JESD-609 code | e4 |
| length | 4.9 mm |
| Maximum linear error (EL) | 0.0244% |
| Humidity sensitivity level | 3 |
| Number of digits | 12 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP8,.25 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.75 mm |
| Maximum stabilization time | 1 µs |
| Nominal settling time (tstl) | 0.25 µs |
| Maximum slew rate | 0.5 mA |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 3.9 mm |
| Base Number Matches | 1 |
| DAC8043UG4 | DAC8043U | DAC8043UC | DAC8043UCG4 | |
|---|---|---|---|---|
| Description | CMOS 12-Bit Serial Input Mulitplying Digital-to-Analog Converter 8-SOIC -40 to 85 | CMOS 12-Bit Serial Input Mulitplying Digital-to-Analog Converter 8-SOIC -40 to 85 | CMOS 12-Bit Serial Input Mulitplying Digital-to-Analog Converter 8-SOIC -40 to 85 | CMOS 12-Bit Serial Input Mulitplying Digital-to-Analog Converter 8-SOIC -40 to 85 |
| Brand Name | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to |
| Parts packaging code | SOIC | SOIC | SOIC | SOIC |
| package instruction | GREEN, SOIC-8 | SOP, SOP8,.25 | SOP, SOP8,.25 | GREEN, SOIC-8 |
| Contacts | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Converter type | D/A CONVERTER | D/A CONVERTER | D/A CONVERTER | D/A CONVERTER |
| Enter bit code | BINARY | BINARY | BINARY | BINARY |
| Input format | SERIAL | SERIAL | SERIAL | SERIAL |
| JESD-30 code | R-PDSO-G8 | R-PDSO-G8 | R-PDSO-G8 | R-PDSO-G8 |
| JESD-609 code | e4 | e4 | e4 | e4 |
| length | 4.9 mm | 4.9 mm | 4.9 mm | 4.9 mm |
| Maximum linear error (EL) | 0.0244% | 0.0244% | 0.0122% | 0.0122% |
| Humidity sensitivity level | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Number of digits | 12 | 12 | 12 | 12 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP | SOP | SOP | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP8,.25 | SOP8,.25 | SOP8,.25 | SOP8,.25 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 | 260 | 260 | 260 |
| power supply | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.75 mm | 1.75 mm | 1.75 mm | 1.75 mm |
| Maximum stabilization time | 1 µs | 1 µs | 1 µs | 1 µs |
| Nominal settling time (tstl) | 0.25 µs | 1 µs | 1 µs | 0.25 µs |
| Maximum slew rate | 0.5 mA | 0.5 mA | 0.5 mA | 0.5 mA |
| Nominal supply voltage | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | YES | YES | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| width | 3.9 mm | 3.91 mm | 3.91 mm | 3.9 mm |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Part Number | Manufacturer | Description |
|---|---|---|
| DAC8043U/2K5 | Texas Instruments(德州仪器) | CMOS 12-Bit Serial Input Mulitplying Digital-to-Analog Converter 8-SOIC -40 to 85 |
| DAC8043U | Texas Instruments(德州仪器) | CMOS 12-Bit Serial Input Mulitplying Digital-to-Analog Converter 8-SOIC -40 to 85 |
| DAC8043U/2K5G4 | Texas Instruments(德州仪器) | CMOS 12-Bit Serial Input Mulitplying Digital-to-Analog Converter 8-SOIC -40 to 85 |
| MAX543BCSA+ | Maxim(美信半导体) | digital to analog converters - dac 12-bit precision dac |
| MAX543BCSA | Rochester Electronics | SERIAL INPUT LOADING, 0.25 us SETTLING TIME, 12-BIT DAC, PDSO8, MS-012AA, SOIC-8 |
| DAC8043AFP | Rochester Electronics | SERIAL INPUT LOADING, 1us SETTLING TIME, 12-BIT DAC, PDIP8, PLASTIC, DIP-8 |
| MAX543AESA | Rochester Electronics | SERIAL INPUT LOADING, 0.25 us SETTLING TIME, 12-BIT DAC, PDSO8, MS-012AA, SOIC-8 |
| DAC8043FP | Rochester Electronics | SERIAL INPUT LOADING, 0.25us SETTLING TIME, 12-BIT DAC, PDIP8, MINI, PLASTIC, MO-095AA, DIP-8 |
| DAC8043GP | Rochester Electronics | SERIAL INPUT LOADING, 0.25us SETTLING TIME, 12-BIT DAC, PDIP8, MINI, PLASTIC, MO-095AA, DIP-8 |
| DAC8043AFS | Rochester Electronics | SERIAL INPUT LOADING, 1 us SETTLING TIME, 12-BIT DAC, PDSO8, 1.75 MM HEIGHT, LOW PROFILE, SOIC-8 |
| MAX543BCPA+ | Maxim(美信半导体) | Digital to Analog Converters - DAC 12-Bit Precision DAC |
| MAX543AEPA+ | Maxim(美信半导体) | IC DAC 12BIT MULT SERIAL 8-DIP |
| MAX543BCWE+ | Maxim(美信半导体) | digital to analog converters - dac 12-bit precision dac |
| DAC8043UC/2K5 | Texas Instruments(德州仪器) | CMOS 12-Bit Serial Input Mulitplying Digital-to-Analog Converter 8-SOIC -40 to 85 |
| MAX543ACWE+T | Maxim(美信半导体) | digital to analog converters - dac 12-bit precision dac |
| MAX543BCWE+T | Maxim(美信半导体) | digital to analog converters - dac 12-bit precision dac |