
Visible LED, Diffused,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Vishay Telefunken (Vishay) |
| Reach Compliance Code | unknown |
| color@wavelength | Green |
| Maximum forward current | 0.03 A |
| Maximum forward voltage | 3 V |
| Lens type | DIFFUSED |
| Maximum operating temperature | 100 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| total height | 8.6 mm |
| peak wavelength | 565 nm |
| Maximum reverse voltage | 6 V |
| perspective | 30 deg |
| TLHG5405 | TLHR6401 | TLHY6401 | TLHY6400 | TLHR5401 | TLHY5405 | TLHR5405 | TLHG6401 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Visible LED, Diffused, | Visible LED, Diffused, | Visible LED, Diffused, | Visible LED, Diffused, | Visible LED, Diffused, | Visible LED, Diffused, | Visible LED, Diffused, | Visible LED, Diffused, |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | incompatible | incompatible | incompatible | conform to | incompatible | incompatible |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| color@wavelength | Green | Red | Yellow | Yellow | Red | Yellow | Red | Green |
| Maximum forward current | 0.03 A | 0.03 A | 0.03 A | 0.03 A | 0.03 A | 0.03 A | 0.03 A | 0.03 A |
| Maximum forward voltage | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V |
| Lens type | DIFFUSED | DIFFUSED | DIFFUSED | DIFFUSED | DIFFUSED | DIFFUSED | DIFFUSED | DIFFUSED |
| Maximum operating temperature | 100 °C | 100 °C | 100 °C | 100 °C | 100 °C | 100 °C | 100 °C | 100 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -55 °C |
| total height | 8.6 mm | 8.6 mm | 8.6 mm | 8.6 mm | 8.6 mm | 8.6 mm | 8.6 mm | 8.6 mm |
| peak wavelength | 565 nm | 635 nm | 585 nm | 585 nm | 635 nm | 585 nm | 635 nm | 565 nm |
| perspective | 30 deg | 30 deg | 30 deg | 30 deg | 30 deg | 30 deg | 30 deg | 60 deg |
| Maker | Vishay Telefunken (Vishay) | - | - | - | Vishay Telefunken (Vishay) | Vishay Telefunken (Vishay) | Vishay Telefunken (Vishay) | Vishay Telefunken (Vishay) |
| Maximum reverse voltage | 6 V | 6 V | 6 V | 6 V | 6 V | 6 V | 6 V | - |
| JESD-609 code | - | - | e0 | e0 | e0 | - | e0 | e0 |
| Terminal surface | - | - | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | - | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |