Analog Circuit, PDIP16,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | CHERRY |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | ANALOG CIRCUIT |
| JESD-30 code | R-PDIP-T16 |
| JESD-609 code | e0 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum supply current (Isup) | 125 mA |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 16 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 8 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 13.1 V |
| surface mount | NO |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |

| CS-8191N16 | CS-8191DW20 | CS-8191DWR20 | |
|---|---|---|---|
| Description | Analog Circuit, PDIP16, | Analog Circuit, PDSO20, | Analog Circuit, PDSO20, |
| Maker | CHERRY | CHERRY | CHERRY |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | ANALOG CIRCUIT | ANALOG CIRCUIT | ANALOG CIRCUIT |
| JESD-30 code | R-PDIP-T16 | R-PDSO-G20 | R-PDSO-G20 |
| Number of terminals | 16 | 20 | 20 |
| Maximum operating temperature | 105 °C | 105 °C | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum supply current (Isup) | 125 mA | 125 mA | 125 mA |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 16 V | 16 V | 16 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 8 V | 8 V | 8 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 13.1 V | 13.1 V | 13.1 V |
| surface mount | NO | YES | YES |
| Temperature level | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | GULL WING | GULL WING |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | - |
| JESD-609 code | e0 | e0 | - |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | - |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - |