SGL POLE SGL THROW SWITCH, PDSO5, PLASTIC, SOT-23, 5 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | TSSOP, |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | SPST |
| JESD-30 code | R-PDSO-G5 |
| length | 2.9 mm |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 5 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TSSOP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.2 mm |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.95 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 1.6 mm |
| NC7SZ66M5X | NC7SZ66M5 | |
|---|---|---|
| Description | SGL POLE SGL THROW SWITCH, PDSO5, PLASTIC, SOT-23, 5 PIN | SGL POLE SGL THROW SWITCH, PDSO5, PLASTIC, SOT-23, 5 PIN |
| Maker | Texas Instruments | Texas Instruments |
| package instruction | TSSOP, | TSSOP, |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | SPST | SPST |
| JESD-30 code | R-PDSO-G5 | R-PDSO-G5 |
| length | 2.9 mm | 2.9 mm |
| Number of functions | 1 | 1 |
| Number of terminals | 5 | 5 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TSSOP | TSSOP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.2 mm | 1.2 mm |
| surface mount | YES | YES |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.95 mm | 0.95 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL |
| width | 1.6 mm | 1.6 mm |