CMOS Output Clock Oscillator, 10MHz Nom, DIP-4
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | MtronPTI |
| package instruction | DIP-4 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Maximum control voltage | 5 V |
| Minimum control voltage | |
| maximum descent time | 10 ns |
| Frequency Adjustment - Mechanical | NO |
| Frequency offset/pull rate | 2.5 ppm |
| frequency stability | 0.1% |
| Manufacturer's serial number | MAX1 |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| Nominal operating frequency | 10 MHz |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| Oscillator type | CMOS |
| Output load | 5 TTL, 15 pF |
| physical size | 20.8mm x 13.2mm x 10.16mm |
| longest rise time | 10 ns |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | NO |
| maximum symmetry | 45/55 % |
