
Automotive 2.7V to 38V Hall Effect Latch Sensor 3-TO-92 -40 to 150
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Texas Instruments |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 6 weeks |
| Other features | AEC-Q100, SHORT CIRCUIT PROTECTION, REVERSE SUPPLY PROTECTION |
| body width | 1.52 mm |
| body height | 5.05 mm |
| Body length or diameter | 4 mm |
| lag | 5.4 mT |
| JESD-609 code | e3 |
| Maximum magnetic field range | 5 mT |
| Minimum magnetic field range | -5 mT |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| Maximum working current | 3.5 mA |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Maximum output current | 30 mA |
| Output interface type | 2-WIRE INTERFACE |
| Output range | 0-30mA |
| Output type | CURRENT OUTPUT |
| Package Shape/Form | RECTANGULAR |
| Filter level | AEC-Q100 |
| Sensor/temperature sensor type | MAGNETIC FIELD SENSOR,HALL EFFECT |
| Maximum supply voltage | 38 V |
| Minimum supply voltage | 2.7 V |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) |
| Termination type | SOLDER |
| DRV5013ADELPGMQ1 | DRV5013ADELPGQ1 | DRV5013BCQLPGQ1 | DRV5013BCQLPGMQ1 | PDRV5013FAEDBZRQ1 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | Automotive 2.7V to 38V Hall Effect Latch Sensor 3-TO-92 -40 to 150 | Automotive 2.7V to 38V Hall Effect Latch Sensor 3-TO-92 -40 to 150 | Automotive 2.7V to 38V Hall Effect Latch Sensor 3-TO-92 -40 to 125 | Automotive 2.7V to 38V Hall Effect Latch Sensor 3-TO-92 -40 to 125 | MAGNETIC SWITCH LATCH SOT23-3 |
| Package Grou | - | SOT-23|3,TO-92|3 | SOT-23|3,TO-92|3 | SOT-23|3,TO-92|3 | - |
| Outpu | - | Open drai | Open drai | Open drai | - |
| Operate point(Max)(mT) | - | 3.4,5,9,18 | 3.4,5,9,18 | 3.4,5,9,18 | - |
| Rating | - | Automotive | Automotive | Automotive | - |
| Supply voltage (Vcc)(Min)(V) | - | 2.7 | 2.7 | 2.7 | - |
| Approx. price(US$) | - | 0.30 | 1ku | 0.30 | 1ku | 0.30 | 1ku | - |
| Bandwidth(kHz) | - | 30 | 30 | 30 | - |
| Supply voltage (Vcc)(Max)(V) | - | 38 | 38 | 38 | - |
| Release point(Min)(mT) | - | -3.4,-5,-9,-18 | -3.4,-5,-9,-18 | -3.4,-5,-9,-18 | - |
| Type | - | Latch | Latch | Latch | - |
| Operating temperature range(C) | - | -40 to 125,-40 to 150 | -40 to 125,-40 to 150 | -40 to 125,-40 to 150 | - |
| ICC(mA) | - | 2.7 | 2.7 | 2.7 | - |