2MX64 EDO DRAM MODULE, 50ns, DMA144, DIMM-144
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | DIMM |
| package instruction | DIMM-144 |
| Contacts | 144 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| access mode | FAST PAGE WITH EDO |
| Maximum access time | 50 ns |
| Other features | RAS ONLY/CAS BEFORE RAS/HIDDEN REFRESH |
| I/O type | COMMON |
| JESD-30 code | R-XDMA-N144 |
| memory density | 134217728 bit |
| Memory IC Type | EDO DRAM MODULE |
| memory width | 64 |
| Number of functions | 1 |
| Number of ports | 1 |
| Number of terminals | 144 |
| word count | 2097152 words |
| character code | 2000000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| organize | 2MX64 |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | DIMM |
| Encapsulate equivalent code | DIMM144,32 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | MICROELECTRONIC ASSEMBLY |
| power supply | 3.3 V |
| Certification status | Not Qualified |
| refresh cycle | 2048 |
| Maximum seat height | 25.4 mm |
| self refresh | NO |
| Maximum standby current | 0.008 A |
| Maximum slew rate | 0.96 mA |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 3.6 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 3 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 3.3 V |
| surface mount | NO |
| technology | MOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal pitch | 0.8 mm |
| Terminal location | DUAL |
| TM2EJ64DPN-50 | TM2FJ64DPN-50 | TM2EJ64DPN-70 | TM2EJ64EPN-70 | TM2EJ64EPN-60 | TM2EJ64EPN-50 | TM2FJ64DPN-70 | TM2FJ64EPN-60 | TM2FJ64EPN-70 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | 2MX64 EDO DRAM MODULE, 50ns, DMA144, DIMM-144 | 2MX64 EDO DRAM MODULE, 50ns, DMA144, DIMM-144 | 2MX64 EDO DRAM MODULE, 70ns, DMA144, DIMM-144 | 2MX64 EDO DRAM MODULE, 70ns, DMA144, DIMM-144 | 2MX64 EDO DRAM MODULE, 60ns, DMA144, DIMM-144 | 2MX64 EDO DRAM MODULE, 50ns, DMA144, DIMM-144 | 2MX64 EDO DRAM MODULE, 70ns, DMA144, DIMM-144 | 2MX64 EDO DRAM MODULE, 60ns, DMA144, DIMM-144 | 2MX64 EDO DRAM MODULE, 70ns, DMA144, DIMM-144 |
| Maker | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| Parts packaging code | DIMM | DIMM | DIMM | DIMM | DIMM | DIMM | DIMM | DIMM | DIMM |
| package instruction | DIMM-144 | DIMM, DIMM144,32 | DIMM-144 | DIMM-144 | DIMM-144 | DIMM-144 | DIMM-144 | DIMM-144 | DIMM-144 |
| Contacts | 144 | 144 | 144 | 144 | 144 | 144 | 144 | 144 | 144 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| access mode | FAST PAGE WITH EDO | FAST PAGE WITH EDO | FAST PAGE WITH EDO | FAST PAGE WITH EDO | FAST PAGE WITH EDO | FAST PAGE WITH EDO | FAST PAGE WITH EDO | FAST PAGE WITH EDO | FAST PAGE WITH EDO |
| Maximum access time | 50 ns | 50 ns | 70 ns | 70 ns | 60 ns | 50 ns | 70 ns | 60 ns | 70 ns |
| Other features | RAS ONLY/CAS BEFORE RAS/HIDDEN REFRESH | RAS ONLY/CAS BEFORE RAS/HIDDEN REFRESH | RAS ONLY/CAS BEFORE RAS/HIDDEN REFRESH | RAS ONLY/CAS BEFORE RAS/HIDDEN REFRESH | RAS ONLY/CAS BEFORE RAS/HIDDEN REFRESH | RAS ONLY/CAS BEFORE RAS/HIDDEN REFRESH | RAS ONLY/CAS BEFORE RAS/HIDDEN REFRESH | RAS ONLY/CAS BEFORE RAS/HIDDEN REFRESH | RAS ONLY/CAS BEFORE RAS/HIDDEN REFRESH |
| I/O type | COMMON | COMMON | COMMON | COMMON | COMMON | COMMON | COMMON | COMMON | COMMON |
| JESD-30 code | R-XDMA-N144 | R-XDMA-N144 | R-XDMA-N144 | R-XDMA-N144 | R-XDMA-N144 | R-XDMA-N144 | R-XDMA-N144 | R-XDMA-N144 | R-XDMA-N144 |
| memory density | 134217728 bit | 134217728 bit | 134217728 bit | 134217728 bit | 134217728 bit | 134217728 bit | 134217728 bit | 134217728 bit | 134217728 bit |
| Memory IC Type | EDO DRAM MODULE | EDO DRAM MODULE | EDO DRAM MODULE | EDO DRAM MODULE | EDO DRAM MODULE | EDO DRAM MODULE | EDO DRAM MODULE | EDO DRAM MODULE | EDO DRAM MODULE |
| memory width | 64 | 64 | 64 | 64 | 64 | 64 | 64 | 64 | 64 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of ports | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 144 | 144 | 144 | 144 | 144 | 144 | 144 | 144 | 144 |
| word count | 2097152 words | 2097152 words | 2097152 words | 2097152 words | 2097152 words | 2097152 words | 2097152 words | 2097152 words | 2097152 words |
| character code | 2000000 | 2000000 | 2000000 | 2000000 | 2000000 | 2000000 | 2000000 | 2000000 | 2000000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| organize | 2MX64 | 2MX64 | 2MX64 | 2MX64 | 2MX64 | 2MX64 | 2MX64 | 2MX64 | 2MX64 |
| Output characteristics | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE |
| Package body material | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | DIMM | DIMM | DIMM | DIMM | DIMM | DIMM | DIMM | DIMM | DIMM |
| Encapsulate equivalent code | DIMM144,32 | DIMM144,32 | DIMM144,32 | DIMM144,32 | DIMM144,32 | DIMM144,32 | DIMM144,32 | DIMM144,32 | DIMM144,32 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY |
| power supply | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| refresh cycle | 2048 | 2048 | 2048 | 4096 | 4096 | 4096 | 2048 | 4096 | 4096 |
| self refresh | NO | YES | NO | NO | NO | NO | YES | YES | YES |
| Maximum standby current | 0.008 A | 0.0012 A | 0.008 A | 0.008 A | 0.008 A | 0.008 A | 0.0012 A | 0.0012 A | 0.0012 A |
| Maximum slew rate | 0.96 mA | 0.96 mA | 0.72 mA | 0.64 mA | 0.72 mA | 0.8 mA | 0.72 mA | 0.72 mA | 0.64 mA |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| technology | MOS | MOS | MOS | MOS | MOS | MOS | MOS | MOS | MOS |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal form | NO LEAD | NO LEAD | NO LEAD | NO LEAD | NO LEAD | NO LEAD | NO LEAD | NO LEAD | NO LEAD |
| Terminal pitch | 0.8 mm | 0.8 mm | 0.8 mm | 0.8 mm | 0.8 mm | 0.8 mm | 0.8 mm | 0.8 mm | 0.8 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |