2MX72 SYNCHRONOUS DRAM MODULE, 6ns, DMA168, DIMM-168
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | DIMM |
| package instruction | DIMM-168 |
| Contacts | 168 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| access mode | DUAL BANK PAGE BURST |
| Maximum access time | 6 ns |
| Maximum clock frequency (fCLK) | 125 MHz |
| I/O type | COMMON |
| JESD-30 code | R-XDMA-N168 |
| memory density | 150994944 bit |
| Memory IC Type | SYNCHRONOUS DRAM MODULE |
| memory width | 72 |
| Number of functions | 1 |
| Number of ports | 1 |
| Number of terminals | 168 |
| word count | 2097152 words |
| character code | 2000000 |
| Operating mode | SYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| organize | 2MX72 |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | DIMM |
| Encapsulate equivalent code | DIMM168 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | MICROELECTRONIC ASSEMBLY |
| power supply | 3.3 V |
| Certification status | Not Qualified |
| refresh cycle | 4096 |
| Maximum standby current | 0.001 A |
| Maximum slew rate | 0.15 mA |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 3.6 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 3 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 3.3 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| TM2TR72EPH-8 | TM4TR72EPH-8A | TM2TR64EPH-8A | TM4TR64EPH-8 | TM4TR64EPH-8A | TM2TR72EPH-8A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | 2MX72 SYNCHRONOUS DRAM MODULE, 6ns, DMA168, DIMM-168 | 4MX72 SYNCHRONOUS DRAM MODULE, 6ns, DMA168, DIMM-168 | 2MX64 SYNCHRONOUS DRAM MODULE, 6ns, DMA168, DIMM-168 | 4MX64 SYNCHRONOUS DRAM MODULE, 6ns, DMA168, DIMM-168 | 4MX64 SYNCHRONOUS DRAM MODULE, 6ns, DMA168, DIMM-168 | 2MX72 SYNCHRONOUS DRAM MODULE, 6ns, DMA168, DIMM-168 |
| Parts packaging code | DIMM | DIMM | DIMM | DIMM | DIMM | DIMM |
| package instruction | DIMM-168 | DIMM, DIMM168 | DIMM-168 | DIMM-168 | DIMM-168 | DIMM-168 |
| Contacts | 168 | 168 | 168 | 168 | 168 | 168 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| access mode | DUAL BANK PAGE BURST | DUAL BANK PAGE BURST | DUAL BANK PAGE BURST | DUAL BANK PAGE BURST | DUAL BANK PAGE BURST | DUAL BANK PAGE BURST |
| Maximum access time | 6 ns | 6 ns | 6 ns | 6 ns | 6 ns | 6 ns |
| Maximum clock frequency (fCLK) | 125 MHz | 125 MHz | 125 MHz | 125 MHz | 125 MHz | 125 MHz |
| I/O type | COMMON | COMMON | COMMON | COMMON | COMMON | COMMON |
| JESD-30 code | R-XDMA-N168 | R-XDMA-N168 | R-XDMA-N168 | R-XDMA-N168 | R-XDMA-N168 | R-XDMA-N168 |
| memory density | 150994944 bit | 301989888 bit | 134217728 bit | 268435456 bit | 268435456 bit | 150994944 bit |
| Memory IC Type | SYNCHRONOUS DRAM MODULE | SYNCHRONOUS DRAM MODULE | SYNCHRONOUS DRAM MODULE | SYNCHRONOUS DRAM MODULE | SYNCHRONOUS DRAM MODULE | SYNCHRONOUS DRAM MODULE |
| memory width | 72 | 72 | 64 | 64 | 64 | 72 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of ports | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 168 | 168 | 168 | 168 | 168 | 168 |
| word count | 2097152 words | 4194304 words | 2097152 words | 4194304 words | 4194304 words | 2097152 words |
| character code | 2000000 | 4000000 | 2000000 | 4000000 | 4000000 | 2000000 |
| Operating mode | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| organize | 2MX72 | 4MX72 | 2MX64 | 4MX64 | 4MX64 | 2MX72 |
| Output characteristics | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE |
| Package body material | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | DIMM | DIMM | DIMM | DIMM | DIMM | DIMM |
| Encapsulate equivalent code | DIMM168 | DIMM168 | DIMM168 | DIMM168 | DIMM168 | DIMM168 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY |
| power supply | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| refresh cycle | 4096 | 4096 | 4096 | 4096 | 4096 | 4096 |
| Maximum standby current | 0.001 A | 0.001 A | 0.001 A | 0.001 A | 0.001 A | 0.001 A |
| Maximum slew rate | 0.15 mA | 0.15 mA | 0.15 mA | 0.15 mA | 0.15 mA | 0.15 mA |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal form | NO LEAD | NO LEAD | NO LEAD | NO LEAD | NO LEAD | NO LEAD |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maker | Texas Instruments | - | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |