Audio Amplifiers
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | MSOP |
| package instruction | TSSOP, TSSOP8,.19 |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | _compli |
| ECCN code | EAR99 |
| Nominal bandwidth | 300 kHz |
| Commercial integrated circuit types | AUDIO AMPLIFIER |
| Gain | 46 dB |
| harmonic distortion | 10% |
| JESD-30 code | S-PDSO-G8 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 3 mm |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of channels | 1 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Nominal output power | 0.325 W |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TSSOP |
| Encapsulate equivalent code | TSSOP8,.19 |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| power supply | 4/12 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.1 mm |
| Maximum slew rate | 8 mA |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 12 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4 V |
| surface mount | YES |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.65 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 3 mm |
| LM386MMX-1 | LM386N-4 | LM386N-3 | LM386M-1 | LM386MX-1 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | Audio Amplifiers | Audio Amplifiers Low Voltage Audio Power Amplifier 8-PDIP 0 to 70 | Audio Amplifiers Low Voltage Audio Power Amplifier 8-PDIP 0 to 70 | Wide Input Voltage Low Power Audio Amplifier with Internal Gain 8-SOIC 0 to 70 | Audio Amplifiers |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| Parts packaging code | MSOP | DIP | DIP | SOIC | SOIC |
| package instruction | TSSOP, TSSOP8,.19 | DIP, DIP8,.3 | DIP, DIP8,.3 | SOP, SOP8,.25 | SOP, SOP8,.25 |
| Contacts | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Reach Compliance Code | _compli | _compli | _compli | _compli | _compli |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Nominal bandwidth | 300 kHz | 300 kHz | 300 kHz | 300 kHz | 300 kHz |
| Commercial integrated circuit types | AUDIO AMPLIFIER | AUDIO AMPLIFIER | AUDIO AMPLIFIER | AUDIO AMPLIFIER | AUDIO AMPLIFIER |
| Gain | 46 dB | 46 dB | 46 dB | 46 dB | 46 dB |
| harmonic distortion | 10% | 10% | 10% | 10% | 10% |
| JESD-30 code | S-PDSO-G8 | R-PDIP-T8 | R-PDIP-T8 | R-PDSO-G8 | R-PDSO-G8 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| length | 3 mm | 9.817 mm | 9.817 mm | 4.9 mm | 4.9 mm |
| Humidity sensitivity level | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of channels | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| Nominal output power | 0.325 W | 1 W | 0.7 W | 0.325 W | 0.325 W |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TSSOP | DIP | DIP | SOP | SOP |
| Encapsulate equivalent code | TSSOP8,.19 | DIP8,.3 | DIP8,.3 | SOP8,.25 | SOP8,.25 |
| Package shape | SQUARE | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH | IN-LINE | IN-LINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | 235 | 235 |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.1 mm | 5.08 mm | 5.08 mm | 1.75 mm | 1.75 mm |
| Maximum slew rate | 8 mA | 8 mA | 8 mA | 8 mA | 8 mA |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 12 V | 18 V | 12 V | 12 V | 12 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4 V | 5 V | 4 V | 4 V | 4 V |
| surface mount | YES | NO | NO | YES | YES |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.65 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| width | 3 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 3.9 mm | 3.9 mm |
| Is it lead-free? | Contains lead | Contains lead | Contains lead | - | Contains lead |
| Factory Lead Time | - | - | 1 week | 1 week | 1 week |
| Part Number | Manufacturer | Description |
|---|---|---|
| LM386MMX-1/NOPB | Texas Instruments(德州仪器) | Wide Input Voltage Low Power Audio Amplifier with Internal Gain 8-VSSOP 0 to 70 |
| LM386MM-1 | Rochester Electronics | 0.325W, 1 CHANNEL, AUDIO AMPLIFIER, PDSO8, 0.118 INCH, MSOP-8 |
| LM386MM-1/NOPB | Texas Instruments(德州仪器) | 0.325 W, 1 CHANNEL, AUDIO AMPLIFIER, PDSO8 |
| LM386MM-1X | Texas Instruments(德州仪器) | 0.325W, 1 CHANNEL, AUDIO AMPLIFIER, PDSO8, 0.118 INCH, MINI, PLASTIC, SOP-8 |
| LM386MM-1 | Texas Instruments(德州仪器) | IC AMP AUDIO PWR .325W AB 8VSSOP |
| LM386MMX-1 | National Semiconductor(TI ) | IC 0.325 W, 1 CHANNEL, AUDIO AMPLIFIER, PDSO8, 0.118 INCH, MSOP-8, Audio/Video Amplifier |
| LM386MMX-1/NOPB | National Semiconductor(TI ) | IC 0.325 W, 1 CHANNEL, AUDIO AMPLIFIER, PDSO8, 0.118 INCH, MSOP-8, Audio/Video Amplifier |