
USB 2.0 High-Speed and Mobile High-Definition Link Switch w/ ID Select and Flexible Power Control 16-UQFN -40 to 85
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | VQCCN, |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 6 weeks |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | DPDT |
| Nominal bandwidth | 5500 MHz |
| Maximum input voltage | 3.6 V |
| Minimum input voltage | |
| JESD-30 code | R-PQCC-N16 |
| JESD-609 code | e4 |
| length | 2.6 mm |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of channels | 2 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 16 |
| Nominal off-state isolation | 37 dB |
| On-state resistance matching specifications | 0.4 Ω |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| output | SEPARATE OUTPUT |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | VQCCN |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | CHIP CARRIER, VERY THIN PROFILE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| Maximum seat height | 0.55 mm |
| Maximum supply current (Isup) | 0.00007 mA |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 4.3 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 2.7 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 3.3 V |
| surface mount | YES |
| Maximum disconnect time | 400 ns |
| Maximum connection time | 400 ns |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal pitch | 0.4 mm |
| Terminal location | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 1.8 mm |