ADC, Successive Approximation, 8-Bit, 1 Func, 8 Channel, Parallel, 8 Bits Access, CMOS, CDIP28, HERMETIC SEALED, CERDIP-28
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Qorvo |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, DIP28,.6 |
| Contacts | 28 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Maximum analog input voltage | 6.8 V |
| Minimum analog input voltage | -0.3 V |
| Maximum conversion time | 850 µs |
| Converter type | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION |
| JESD-30 code | R-GDIP-T28 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 37.15 mm |
| Maximum linear error (EL) | 0.39% |
| Number of analog input channels | 8 |
| Number of digits | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 28 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Output bit code | OFFSET BINARY |
| Output format | PARALLEL, 8 BITS |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP28,.6 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Sample and hold/Track and hold | SAMPLE |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Maximum slew rate | 3 mA |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 15.24 mm |
| ML2259CIJ | ML2252BIJ | ML2252BMJ | ML2252CIJ | ML2259BIJ | ML2259BMJ | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | ADC, Successive Approximation, 8-Bit, 1 Func, 8 Channel, Parallel, 8 Bits Access, CMOS, CDIP28, HERMETIC SEALED, CERDIP-28 | ADC, Successive Approximation, 8-Bit, 1 Func, 2 Channel, Parallel, 8 Bits Access, CMOS, CDIP20, HERMETIC SEALED, CERDIP-20 | ADC, Successive Approximation, 8-Bit, 1 Func, 2 Channel, Parallel, 8 Bits Access, CMOS, CDIP20, HERMETIC SEALED, CERDIP-20 | ADC, Successive Approximation, 8-Bit, 1 Func, 2 Channel, Parallel, 8 Bits Access, CMOS, CDIP20, HERMETIC SEALED, CERDIP-20 | ADC, Successive Approximation, 8-Bit, 1 Func, 8 Channel, Parallel, 8 Bits Access, CMOS, CDIP28, HERMETIC SEALED, CERDIP-28 | ADC, Successive Approximation, 8-Bit, 1 Func, 8 Channel, Parallel, 8 Bits Access, CMOS, CDIP28, HERMETIC SEALED, CERDIP-28 |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Parts packaging code | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP |
| package instruction | DIP, DIP28,.6 | DIP, DIP20,.3 | DIP, DIP20,.3 | DIP, DIP20,.3 | DIP, DIP28,.6 | DIP, DIP28,.6 |
| Contacts | 28 | 20 | 20 | 20 | 28 | 28 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | 3A001.A.2.C | EAR99 | EAR99 | 3A001.A.2.C |
| Maximum analog input voltage | 6.8 V | 6.8 V | 6.8 V | 6.8 V | 6.8 V | 6.8 V |
| Minimum analog input voltage | -0.3 V | -0.3 V | -0.3 V | -0.3 V | -0.3 V | -0.3 V |
| Maximum conversion time | 850 µs | 850 µs | 850 µs | 850 µs | 850 µs | 850 µs |
| Converter type | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION |
| JESD-30 code | R-GDIP-T28 | R-GDIP-T20 | R-GDIP-T20 | R-GDIP-T20 | R-GDIP-T28 | R-GDIP-T28 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| length | 37.15 mm | 24.51 mm | 24.51 mm | 24.51 mm | 37.15 mm | 37.15 mm |
| Maximum linear error (EL) | 0.39% | 0.195% | 0.195% | 0.39% | 0.195% | 0.195% |
| Number of analog input channels | 8 | 2 | 2 | 2 | 8 | 8 |
| Number of digits | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 28 | 20 | 20 | 20 | 28 | 28 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 125 °C | 85 °C | 85 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -55 °C | -40 °C | -40 °C | -55 °C |
| Output bit code | OFFSET BINARY | OFFSET BINARY | OFFSET BINARY | OFFSET BINARY | OFFSET BINARY | OFFSET BINARY |
| Output format | PARALLEL, 8 BITS | PARALLEL, 8 BITS | PARALLEL, 8 BITS | PARALLEL, 8 BITS | PARALLEL, 8 BITS | PARALLEL, 8 BITS |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP28,.6 | DIP20,.3 | DIP20,.3 | DIP20,.3 | DIP28,.6 | DIP28,.6 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Sample and hold/Track and hold | SAMPLE | SAMPLE | SAMPLE | SAMPLE | SAMPLE | SAMPLE |
| Maximum seat height | 5.08 mm | 5.08 mm | 5.08 mm | 5.08 mm | 5.08 mm | 5.08 mm |
| Maximum slew rate | 3 mA | 3 mA | 3 mA | 3 mA | 3 mA | 3 mA |
| Nominal supply voltage | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | MILITARY | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| width | 15.24 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 15.24 mm | 15.24 mm |