Regulator, 1 Output, BIPolar, PDSO8,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Motorola ( NXP ) |
| package instruction | TSSOP, TSSOP8,.19 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Adjustability | FIXED |
| Nominal dropback voltage 1 | 0.147 V |
| Maximum absolute input voltage | 13 V |
| JESD-30 code | R-PDSO-G8 |
| JESD-609 code | e0 |
| Maximum grid adjustment rate | 0.01% |
| Maximum load regulation | 0.025% |
| Output times | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Maximum output current 1 | 0.06 A |
| Nominal output voltage 1 | 3.3 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TSSOP |
| Encapsulate equivalent code | TSSOP8,.19 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH |
| method of packing | TAPE AND REEL |
| Certification status | Not Qualified |
| surface mount | YES |
| technology | BIPOLAR |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.635 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum voltage tolerance | 4% |