
Snap Acting/Limit Switch, SPDT, Momentary, 1.1mm, Solder Terminal, Plain Lever Actuator, Through Hole-right Angle, ROHS COMPLIANT
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | BULGIN |
| package instruction | ROHS COMPLIANT |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Actuator stroke | 1.1 mm |
| Actuator type | PLAIN LEVER |
| body width | 10.7 mm |
| body height | 6.4 mm |
| Body length or diameter | 20 mm |
| Contact (AC) maximum rated R load | 5A@250VAC |
| Maximum contact current (AC) | 5 A |
| Maximum contact voltage (AC) | 250 V |
| JESD-609 code | e4 |
| Manufacturer's serial number | V4 |
| Installation features | THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE |
| Maximum operating force | 2.26 N |
| Maximum pre-travel | 0.6 mm |
| surface mount | NO |
| Switch action | MOMENTARY |
| switch function | SPDT |
| Switch type | SNAP ACTING/LIMIT SWITCH |
| Terminal surface | Gold (Au) |
| Termination type | SOLDER |

| DV410A0323 | XV410A0623 | JV410N0016 | PV410N0016 | |
|---|---|---|---|---|
| Description | Snap Acting/Limit Switch, SPDT, Momentary, 1.1mm, Solder Terminal, Plain Lever Actuator, Through Hole-right Angle, ROHS COMPLIANT | Snap Acting/Limit Switch, SPDT, Momentary, 1.1mm, Solder Terminal, Roller Type Actuator, Through Hole-straight, ROHS COMPLIANT | Snap Acting/Limit Switch, SPDT, Momentary, 1.1mm, Solder Terminal, Through Hole-right Angle, ROHS COMPLIANT | Snap Acting/Limit Switch, SPDT, Momentary, 1.1mm, Quick Connect Terminal, Panel Mount, ROHS COMPLIANT |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to |
| package instruction | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Actuator stroke | 1.1 mm | 1.1 mm | 1.1 mm | 1.1 mm |
| body width | 10.7 mm | 6.4 mm | 10.7 mm | 6.4 mm |
| body height | 6.4 mm | 10.7 mm | 6.4 mm | 10.7 mm |
| Body length or diameter | 20 mm | 20 mm | 20 mm | 20 mm |
| Contact (AC) maximum rated R load | 5A@250VAC | 5A@250VAC | 5A@250VAC | 5A@250VAC |
| Maximum contact current (AC) | 5 A | 5 A | 5 A | 5 A |
| Maximum contact voltage (AC) | 250 V | 250 V | 250 V | 250 V |
| JESD-609 code | e4 | e4 | e4 | e4 |
| Manufacturer's serial number | V4 | V4 | V4 | V4 |
| Installation features | THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE | THROUGH HOLE-STRAIGHT | THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE | PANEL MOUNT |
| Maximum operating force | 2.26 N | 2.26 N | 1.57 N | 1.57 N |
| Maximum pre-travel | 0.6 mm | 0.6 mm | 0.6 mm | 0.6 mm |
| surface mount | NO | NO | NO | NO |
| Switch action | MOMENTARY | MOMENTARY | MOMENTARY | MOMENTARY |
| switch function | SPDT | SPDT | SPDT | SPDT |
| Switch type | SNAP ACTING/LIMIT SWITCH | SNAP ACTING/LIMIT SWITCH | SNAP ACTING/LIMIT SWITCH | SNAP ACTING/LIMIT SWITCH |
| Terminal surface | Gold (Au) | Gold (Au) | Gold (Au) | Gold (Au) |
| Termination type | SOLDER | SOLDER | SOLDER | QUICK CONNECT |
| Maker | BULGIN | - | BULGIN | BULGIN |