Rotary Switch, 4 Positions, 3P4T, On-on-on-on, Circular, 0.125A, 28VDC, 16 PCB Hole Cnt, Solder Terminal, Rotary Shaft Actuator, Through Hole-right Angle,
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Fujisoku Corporation |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Actuator length | 0.492 inch |
| Actuator type | ROTARY SHAFT |
| body width | 12.4968 mm |
| body height | 32.9946 mm |
| Body length or diameter | 15.0114 mm |
| Nozzle length | 0.256 inch |
| Casing type | 1/4-40 |
| Center contact plating | GOLD OVER NICKEL |
| Contact (AC) maximum rated R load | 0.125A@28VAC |
| Maximum contact current (AC) | 0.125 A |
| Maximum contact current (DC) | 0.125 A |
| Contact (DC) maximum rated R load | 0.125A@28VDC |
| Contact function | ON-ON-ON-ON |
| Contact resistance | 0.2 mΩ |
| contact time | BREAK-BEFORE-MAKE |
| Maximum contact voltage (AC) | 28 V |
| Maximum contact voltage (DC) | 28 V |
| Dielectric withstand voltage | 500VAC V |
| Electrical life | 10000 Cycle(s) |
| End contact plating | GOLD OVER NICKEL |
| Graduation angle | 30 deg |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω |
| insulator material | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE |
| Manufacturer's serial number | DRS |
| Installation features | THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE |
| Number of positions | 4 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| PCB hole count | 16 |
| Solderability | HAND |
| surface mount | NO |
| Switch action | CIRCULAR |
| switch function | 3P4T |
| Switch type | ROTARY SWITCH |
| Terminal length | 0.157 inch |
| Termination type | SOLDER |
| Washability | SOLVENT |
| DRS3-4 | DRS4-3 | DRS1-12 | DRS1001 | DRS2-6 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | Rotary Switch, 4 Positions, 3P4T, On-on-on-on, Circular, 0.125A, 28VDC, 16 PCB Hole Cnt, Solder Terminal, Rotary Shaft Actuator, Through Hole-right Angle, | Rotary Switch, 3 Positions, 4P3T, On-on-on, Circular, 0.125A, 28VDC, 16 PCB Hole Cnt, Solder Terminal, Rotary Shaft Actuator, Through Hole-right Angle, | Rotary Switch, 12 Positions, SP12T, On-on, Circular, 0.125A, 28VDC, 16 PCB Hole Cnt, Solder Terminal, Rotary Shaft Actuator, Through Hole-right Angle, | Rotary Coded Switch, 10 Positions, Binary Coded Decimal, On-on, Circular, 0.125A, 28VDC, 16 PCB Hole Cnt, Solder Terminal, Rotary Shaft Actuator, Through Hole-right Angle, | Rotary Switch, 6 Positions, DP6T, On-on, Circular, 0.125A, 28VDC, 16 PCB Hole Cnt, Solder Terminal, Rotary Shaft Actuator, Through Hole-right Angle, |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Actuator length | 0.492 inch | 0.492 inch | 0.492 inch | 0.492 inch | 0.492 inch |
| Actuator type | ROTARY SHAFT | ROTARY SHAFT | ROTARY SHAFT | ROTARY SHAFT | ROTARY SHAFT |
| body width | 12.4968 mm | 12.4968 mm | 12.4968 mm | 12.4968 mm | 12.4968 mm |
| body height | 32.9946 mm | 32.9946 mm | 32.9946 mm | 32.9946 mm | 32.9946 mm |
| Body length or diameter | 15.0114 mm | 15.0114 mm | 15.0114 mm | 15.0114 mm | 15.0114 mm |
| Nozzle length | 0.256 inch | 0.256 inch | 0.256 inch | 0.256 inch | 0.256 inch |
| Casing type | 1/4-40 | 1/4-40 | 1/4-40 | 1/4-40 | 1/4-40 |
| Center contact plating | GOLD OVER NICKEL | GOLD OVER NICKEL | GOLD OVER NICKEL | GOLD OVER NICKEL | GOLD OVER NICKEL |
| Contact (AC) maximum rated R load | 0.125A@28VAC | 0.125A@28VAC | 0.125A@28VAC | 0.125A@28VAC | 0.125A@28VAC |
| Maximum contact current (AC) | 0.125 A | 0.125 A | 0.125 A | 0.125 A | 0.125 A |
| Maximum contact current (DC) | 0.125 A | 0.125 A | 0.125 A | 0.125 A | 0.125 A |
| Contact (DC) maximum rated R load | 0.125A@28VDC | 0.125A@28VDC | 0.125A@28VDC | 0.125A@28VDC | 0.125A@28VDC |
| Contact function | ON-ON-ON-ON | ON-ON-ON | ON-ON | ON-ON | ON-ON |
| Contact resistance | 0.2 mΩ | 0.2 mΩ | 0.2 mΩ | 0.2 mΩ | 0.2 mΩ |
| contact time | BREAK-BEFORE-MAKE | BREAK-BEFORE-MAKE | BREAK-BEFORE-MAKE | BREAK-BEFORE-MAKE | BREAK-BEFORE-MAKE |
| Maximum contact voltage (AC) | 28 V | 28 V | 28 V | 28 V | 28 V |
| Maximum contact voltage (DC) | 28 V | 28 V | 28 V | 28 V | 28 V |
| Dielectric withstand voltage | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V |
| Electrical life | 10000 Cycle(s) | 10000 Cycle(s) | 10000 Cycle(s) | 10000 Cycle(s) | 10000 Cycle(s) |
| End contact plating | GOLD OVER NICKEL | GOLD OVER NICKEL | GOLD OVER NICKEL | GOLD OVER NICKEL | GOLD OVER NICKEL |
| Graduation angle | 30 deg | 30 deg | 30 deg | 36 deg | 30 deg |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω |
| insulator material | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE |
| Manufacturer's serial number | DRS | DRS | DRS | DRS | DRS |
| Installation features | THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE | THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE | THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE | THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE | THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE |
| Number of positions | 4 | 3 | 12 | 10 | 6 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -20 °C |
| PCB hole count | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 |
| Solderability | HAND | HAND | HAND | HAND | HAND |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO |
| Switch action | CIRCULAR | CIRCULAR | CIRCULAR | CIRCULAR | CIRCULAR |
| switch function | 3P4T | 4P3T | SP12T | BINARY CODED DECIMAL | DP6T |
| Switch type | ROTARY SWITCH | ROTARY SWITCH | ROTARY SWITCH | ROTARY CODED SWITCH | ROTARY SWITCH |
| Terminal length | 0.157 inch | 0.157 inch | 0.157 inch | 0.157 inch | 0.157 inch |
| Termination type | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER |
| Washability | SOLVENT | SOLVENT | SOLVENT | SOLVENT | SOLVENT |
| Maker | Fujisoku Corporation | - | - | Fujisoku Corporation | Fujisoku Corporation |