| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| package instruction | HVQCCN, LCC68,.4SQ,20 |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN code | EAR99 |
| Maximum analog input voltage | 2.1 V |
| Minimum analog input voltage | |
| Maximum conversion time | 0.02 µs |
| Converter type | ADC, DELTA-SIGMA |
| JESD-30 code | S-XQCC-N68 |
| length | 10 mm |
| Maximum linear error (EL) | 0.0732% |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of analog input channels | 8 |
| Number of digits | 12 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 68 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Output bit code | OFFSET BINARY, 2'S COMPLEMENT BINARY |
| Output format | SERIAL, PARALLEL, WORD |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | HVQCCN |
| Encapsulate equivalent code | LCC68,.4SQ,20 |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER, HEAT SINK/SLUG, VERY THIN PROFILE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 225 |
| power supply | 1.2 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Sampling rate | 50 MHz |
| Maximum seat height | 1 mm |
| Nominal supply voltage | 1.2 V |
| surface mount | YES |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal pitch | 0.5 mm |
| Terminal location | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 10 mm |
| Base Number Matches | 1 |