PECL 10K Output Clock Oscillator, 10MHz Min, 160MHz Max, HERMETICALLY SEALED, WELDED, METAL, DIP-4
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Connor-Winfield |
| Reach Compliance Code | unknown |
| maximum descent time | 2.3 ns |
| Frequency Adjustment - Mechanical | NO |
| frequency stability | 50% |
| Manufacturer's serial number | EH13-62 |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| Maximum operating frequency | 160 MHz |
| Minimum operating frequency | 10 MHz |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Oscillator type | PECL 10K |
| Output load | 50 OHM AND 270 OHM |
| physical size | 20.27mm x 12.62mm x 6.6mm |
| longest rise time | 2.3 ns |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | NO |
| maximum symmetry | 45/55 % |


| EH13-620-FREQ-OUT9 | EH13-622-FREQ-OUT9 | EH13-632-FREQ-OUT9 | |
|---|---|---|---|
| Description | PECL 10K Output Clock Oscillator, 10MHz Min, 160MHz Max, HERMETICALLY SEALED, WELDED, METAL, DIP-4 | PECL 10K Output Clock Oscillator, 10MHz Min, 160MHz Max, HERMETICALLY SEALED, WELDED, METAL, DIP-4 | PECL 10K Output Clock Oscillator, 10MHz Min, 160MHz Max, HERMETICALLY SEALED, WELDED, METAL, DIP-4 |
| Is it lead-free? | Contains lead | Contains lead | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | Connor-Winfield | Connor-Winfield | Connor-Winfield |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown |
| maximum descent time | 2.3 ns | 2.3 ns | 2.3 ns |
| Frequency Adjustment - Mechanical | NO | NO | NO |
| frequency stability | 50% | 50% | 100% |
| Manufacturer's serial number | EH13-62 | EH13-62 | EH13-63 |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT |
| Maximum operating frequency | 160 MHz | 160 MHz | 160 MHz |
| Minimum operating frequency | 10 MHz | 10 MHz | 10 MHz |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Oscillator type | PECL 10K | PECL 10K | PECL 10K |
| Output load | 50 OHM AND 270 OHM | 50 OHM AND 270 OHM | 50 OHM AND 270 OHM |
| physical size | 20.27mm x 12.62mm x 6.6mm | 20.27mm x 12.62mm x 6.6mm | 20.27mm x 12.62mm x 6.6mm |
| longest rise time | 2.3 ns | 2.3 ns | 2.3 ns |
| Nominal supply voltage | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | NO | NO |
| maximum symmetry | 45/55 % | 45/55 % | 45/55 % |