Flash, 512KX8, 70ns, PQCC32,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Macronix |
| package instruction | QCCJ, LDCC32,.5X.6 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Maximum access time | 70 ns |
| startup block | TOP |
| command user interface | YES |
| Universal Flash Interface | YES |
| Data polling | YES |
| JESD-30 code | R-PQCC-J32 |
| memory density | 4194304 bit |
| Memory IC Type | FLASH |
| memory width | 8 |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of departments/size | 1,2,1,7 |
| Number of terminals | 32 |
| word count | 524288 words |
| character code | 512000 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| organize | 512KX8 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | QCCJ |
| Encapsulate equivalent code | LDCC32,.5X.6 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | CHIP CARRIER |
| Parallel/Serial | PARALLEL |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 225 |
| power supply | 3 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Department size | 16K,8K,32K,64K |
| Maximum standby current | 0.000005 A |
| Maximum slew rate | 0.03 mA |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 3 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal form | J BEND |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| switch bit | YES |
| type | NOR TYPE |
