
Single Color LED Array, Yellow,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Lumex |
| Reach Compliance Code | compliant |
| color | YELLOW |
| color@wavelength | Yellow |
| Configuration | SEPARATE, 2 ELEMENTS |
| Maximum forward current | 0.005 A |
| Nominal luminous intensity | 1 mcd |
| Installation features | RADIAL MOUNT |
| Number of functions | 2 |
| Number of LEDs in the array | 2 |
| Number of terminals | 4 |
| Maximum operating temperature | 100 °C |
| Minimum operating temperature | -50 °C |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED ARRAY |
| total height | 9.65 mm |
| method of packing | BULK |
| peak wavelength | 585 nm |
| shape | ROUND |
| surface mount | NO |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| SSF-LXH2103LYYD | SSF-LXH2103IID | SSF-LXH2103LIID | SSF-LXH2103LGGD | SSF-LXH2103SRSRD | SSF-LXH2103GGD | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Single Color LED Array, Yellow, | Single Color LED Array, Red, | Single Color LED Array, Red, | Single Color LED Array, Green, | Single Color LED Array, Super Red, | Single Color LED Array, Green, |
| Is it lead-free? | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to |
| Maker | Lumex | Lumex | Lumex | Lumex | Lumex | Lumex |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compli |
| color | YELLOW | RED | RED | GREEN | SUPER RED | GREEN |
| color@wavelength | Yellow | Red | Red | Green | Red | Gree |
| Configuration | SEPARATE, 2 ELEMENTS | SEPARATE, 2 ELEMENTS | SEPARATE, 2 ELEMENTS | SEPARATE, 2 ELEMENTS | SEPARATE, 2 ELEMENTS | SEPARATE, 2 ELEMENTS |
| Maximum forward current | 0.005 A | 0.03 A | 0.005 A | 0.005 A | 0.03 A | 0.03 A |
| Nominal luminous intensity | 1 mcd | 8 mcd | 1 mcd | 1 mcd | 30 mcd | 8 mcd |
| Installation features | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT |
| Number of functions | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of LEDs in the array | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Maximum operating temperature | 100 °C | 100 °C | 100 °C | 100 °C | 100 °C | 100 °C |
| Minimum operating temperature | -50 °C | -50 °C | -50 °C | -50 °C | -50 °C | -50 °C |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED ARRAY | SINGLE COLOR LED ARRAY | SINGLE COLOR LED ARRAY | SINGLE COLOR LED ARRAY | SINGLE COLOR LED ARRAY | SINGLE COLOR LED ARRAY |
| total height | 9.65 mm | 9.65 mm | 9.65 mm | 9.65 mm | 9.65 mm | 9.65 mm |
| method of packing | BULK | BULK | BULK | BULK | BULK | BULK |
| peak wavelength | 585 nm | 635 nm | 635 nm | 565 nm | 660 nm | 565 nm |
| shape | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |