Connector Accessory, Contact, Brass
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Jowle Technology Co., Ltd. |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | REEL PACKAGING |
| Certification | UL |
| Assembly name | CONTACT |
| Cable type | WIRE, DISCRETE |
| Connector bracket type | CONNECTOR ACCESSORY |
| Contactor design | STAMPED, STRIP |
| Contact point gender | FEMALE |
| Contact resistance | 10 mΩ |
| Contact style | RND PIN-SKT |
| DIN compliance | NO |
| designed usage | SIGNAL |
| IEC compliance | NO |
| insulator material | NYLON |
| MIL compliance | NO |
| Manufacturer's serial number | C2022TOB-2 |
| Material | BRASS |
| Installation method | STRAIGHT |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Rated current | 10 A |
| Terminal length | 0.303 inch |
| Terminal type | CRIMP |
| Maximum wire diameter | 14 AWG |
| Minimum wire diameter | 20 AWG |



| C2022TOB-2 | C2022T0B-2 | |
|---|---|---|
| Description | Connector Accessory, Contact, Brass | Wire Terminal |
| Maker | Jowle Technology Co., Ltd. | Jowle Technology Co., Ltd. |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown |
| Manufacturer's serial number | C2022TOB-2 | C2022 |