Sine Output Oscillator, 10MHz Nom
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Kyocera |
| package instruction | DIP6,1.0,350 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Ageing | 0.1 PPM/YEAR |
| Maximum control voltage | 6 V |
| Minimum control voltage | |
| Frequency Adjustment - Mechanical | NO |
| frequency stability | 0.03% |
| Frequency Stability - Voltage | 0.002 ppm |
| input power | 5.4 W |
| JESD-609 code | e0 |
| Manufacturer's serial number | OCVCXO-120A |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| Number of terminals | 6 |
| Nominal operating frequency | 10 MHz |
| Maximum operating temperature | 60 °C |
| Minimum operating temperature | -10 °C |
| Oscillator type | SINE |
| Output impedance | 50 Ω |
| Output level | 0.905 V |
| Oven power supply voltage | 12V |
| Package body material | METAL |
| Encapsulate equivalent code | DIP6,1.0,350 |
| physical size | 36.1mm x 27.2mm x 19.5mm |
| power supply | 12 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum slew rate | 450 mA |
| Nominal supply voltage | 12 V |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
