Switching Controller, Current-mode, 1A, 500kHz Switching Freq-Max, PDSO14, PLASTIC, SOIC-14
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Linfinity Microelectronics |
| package instruction | PLASTIC, SOIC-14 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | SWITCHING CONTROLLER |
| control mode | CURRENT-MODE |
| Control Technology | PULSE WIDTH MODULATION |
| Maximum input voltage | 25 V |
| Minimum input voltage | 12 V |
| Nominal input voltage | 15 V |
| JESD-30 code | R-PDSO-G14 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Maximum output current | 1 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Certification status | Not Qualified |
| surface mount | YES |
| Switch configuration | SINGLE |
| Maximum switching frequency | 500 kHz |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal location | DUAL |
| SG3845DT | SG2845DMT | SG3845DMT | SG2845DT | SG3844DMT | SG3844DT | SG2844DMT | SG2844DT | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Switching Controller, Current-mode, 1A, 500kHz Switching Freq-Max, PDSO14, PLASTIC, SOIC-14 | Switching Controller, Current-mode, 1A, 500kHz Switching Freq-Max, PDSO8, PLASTIC, SOIC-8 | Switching Controller, Current-mode, 1A, 500kHz Switching Freq-Max, PDSO8, PLASTIC, SOIC-8 | Switching Controller, Current-mode, 1A, 500kHz Switching Freq-Max, PDSO14, PLASTIC, SOIC-14 | Switching Controller, Current-mode, 1A, 500kHz Switching Freq-Max, PDSO8, PLASTIC, SOIC-8 | Switching Controller, Current-mode, 1A, 500kHz Switching Freq-Max, PDSO14, PLASTIC, SOIC-14 | Switching Controller, Current-mode, 1A, 500kHz Switching Freq-Max, PDSO8, PLASTIC, SOIC-8 | Switching Controller, Current-mode, 1A, 500kHz Switching Freq-Max, PDSO14, PLASTIC, SOIC-14 |
| package instruction | PLASTIC, SOIC-14 | PLASTIC, SOIC-8 | PLASTIC, SOIC-8 | PLASTIC, SOIC-14 | PLASTIC, SOIC-8 | PLASTIC, SOIC-14 | PLASTIC, SOIC-8 | PLASTIC, SOIC-14 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | SWITCHING CONTROLLER | SWITCHING CONTROLLER | SWITCHING CONTROLLER | SWITCHING CONTROLLER | SWITCHING CONTROLLER | SWITCHING CONTROLLER | SWITCHING CONTROLLER | SWITCHING CONTROLLER |
| control mode | CURRENT-MODE | CURRENT-MODE | CURRENT-MODE | CURRENT-MODE | CURRENT-MODE | CURRENT-MODE | CURRENT-MODE | CURRENT-MODE |
| Control Technology | PULSE WIDTH MODULATION | PULSE WIDTH MODULATION | PULSE WIDTH MODULATION | PULSE WIDTH MODULATION | PULSE WIDTH MODULATION | PULSE WIDTH MODULATION | PULSE WIDTH MODULATION | PULSE WIDTH MODULATION |
| Maximum input voltage | 25 V | 25 V | 25 V | 25 V | 25 V | 25 V | 25 V | 25 V |
| Minimum input voltage | 12 V | 12 V | 12 V | 12 V | 12 V | 12 V | 12 V | 12 V |
| Nominal input voltage | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V |
| JESD-30 code | R-PDSO-G14 | R-PDSO-G8 | R-PDSO-G8 | R-PDSO-G14 | R-PDSO-G8 | R-PDSO-G14 | R-PDSO-G8 | R-PDSO-G14 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 14 | 8 | 8 | 14 | 8 | 14 | 8 | 14 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 85 °C | 70 °C | 85 °C | 70 °C | 70 °C | 85 °C | 85 °C |
| Maximum output current | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| Switch configuration | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Maximum switching frequency | 500 kHz | 500 kHz | 500 kHz | 500 kHz | 500 kHz | 500 kHz | 500 kHz | 500 kHz |
| Temperature level | COMMERCIAL | OTHER | COMMERCIAL | OTHER | COMMERCIAL | COMMERCIAL | OTHER | OTHER |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maker | Linfinity Microelectronics | - | - | Linfinity Microelectronics | Linfinity Microelectronics | Linfinity Microelectronics | Linfinity Microelectronics | Linfinity Microelectronics |