4.5A, 100V, SILICON, BRIDGE RECTIFIER DIODE
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Motorola ( NXP ) |
| package instruction | X-PUFM-D4 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | UL RECOGNIZED |
| Shell connection | ISOLATED |
| Configuration | BRIDGE, 4 ELEMENTS |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | BRIDGE RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 1.05 V |
| JESD-30 code | X-PUFM-D4 |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 400 A |
| Number of components | 4 |
| Phase | 1 |
| Number of terminals | 4 |
| Maximum operating temperature | 175 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C |
| Maximum output current | 4.5 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | UNSPECIFIED |
| Package form | FLANGE MOUNT |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 100 V |
| Maximum reverse current | 0.0005 µA |
| surface mount | NO |
| Terminal form | SOLDER LUG |
| Terminal location | UPPER |
| MDA1201 | MDA1204 | MDA1200 | |
|---|---|---|---|
| Description | 4.5A, 100V, SILICON, BRIDGE RECTIFIER DIODE | 4.5A, 400V, SILICON, BRIDGE RECTIFIER DIODE | 4.5A, 50V, SILICON, BRIDGE RECTIFIER DIODE |
| Maker | Motorola ( NXP ) | Motorola ( NXP ) | Motorola ( NXP ) |
| package instruction | X-PUFM-D4 | X-PUFM-D4 | X-PUFM-D4 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown |
| Other features | UL RECOGNIZED | UL RECOGNIZED | UL RECOGNIZED |
| Shell connection | ISOLATED | ISOLATED | ISOLATED |
| Configuration | BRIDGE, 4 ELEMENTS | BRIDGE, 4 ELEMENTS | BRIDGE, 4 ELEMENTS |
| Diode component materials | SILICON | SILICON | SILICON |
| Diode type | BRIDGE RECTIFIER DIODE | BRIDGE RECTIFIER DIODE | BRIDGE RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 1.05 V | 1.05 V | 1.05 V |
| JESD-30 code | X-PUFM-D4 | X-PUFM-D4 | X-PUFM-D4 |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 400 A | 400 A | 400 A |
| Number of components | 4 | 4 | 4 |
| Phase | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 4 | 4 | 4 |
| Maximum operating temperature | 175 °C | 175 °C | 175 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C | -65 °C | -65 °C |
| Maximum output current | 4.5 A | 4.5 A | 4.5 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED |
| Package form | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 100 V | 400 V | 50 V |
| Maximum reverse current | 0.0005 µA | 0.0005 µA | 0.0005 µA |
| surface mount | NO | NO | NO |
| Terminal form | SOLDER LUG | SOLDER LUG | SOLDER LUG |
| Terminal location | UPPER | UPPER | UPPER |
| ECCN code | EAR99 | - | EAR99 |