Zener Diode, 120V V(Z), 5%, 2W, Silicon, Unidirectional, DO-15, PLASTIC PACKAGE-2
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Parts packaging code | DO-15 |
| package instruction | O-PALF-W2 |
| Contacts | 2 |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN code | EAR99 |
| Shell connection | ISOLATED |
| Configuration | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | ZENER DIODE |
| JEDEC-95 code | DO-15 |
| JESD-30 code | O-PALF-W2 |
| JESD-609 code | e0 |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | ROUND |
| Package form | LONG FORM |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| polarity | UNIDIRECTIONAL |
| Maximum power dissipation | 2 W |
| Certification status | Not Qualified |
| Nominal reference voltage | 120 V |
| surface mount | NO |
| technology | ZENER |
| Terminal surface | TIN LEAD |
| Terminal form | WIRE |
| Terminal location | AXIAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Maximum voltage tolerance | 5% |
| Working test current | 4.2 mA |
| Base Number Matches | 1 |

| 2EZ120D5 | 2EZ13D5 | 2EZ14D5 | 2EZ15D5 | 2EZ12D5 | 2EZ140D5 | 2EZ100D5 | 2EZ110D5 | 2EZ150D5 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Zener Diode, 120V V(Z), 5%, 2W, Silicon, Unidirectional, DO-15, PLASTIC PACKAGE-2 | Zener Diode, 13V V(Z), 5%, 2W, Silicon, Unidirectional, DO-41, PLASTIC PACKAGE-2 | Zener Diode, 14V V(Z), 5%, 2W, Silicon, Unidirectional, DO-41, PLASTIC PACKAGE-2 | Zener Diode, 15V V(Z), 5%, 2W, Silicon, Unidirectional, DO-41, PLASTIC PACKAGE-2 | Zener Diode, 12V V(Z), 5%, 2W, Silicon, Unidirectional, DO-41, PLASTIC PACKAGE-2 | Zener Diode, 140V V(Z), 5%, 2W, Silicon, Unidirectional, DO-15, PLASTIC PACKAGE-2 | Zener Diode, 100V V(Z), 5%, 2W, Silicon, Unidirectional, DO-15, PLASTIC PACKAGE-2 | Zener Diode, 110V V(Z), 5%, 2W, Silicon, Unidirectional, DO-15, PLASTIC PACKAGE-2 | Zener Diode, 150V V(Z), 5%, 2W, Silicon, Unidirectional, DO-15, PLASTIC PACKAGE-2 |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Parts packaging code | DO-15 | DO-41 | DO-41 | DO-41 | DO-41 | DO-15 | DO-15 | DO-15 | DO-15 |
| package instruction | O-PALF-W2 | O-PALF-W2 | O-PALF-W2 | O-PALF-W2 | O-PALF-W2 | O-PALF-W2 | O-PALF-W2 | O-PALF-W2 | O-PALF-W2 |
| Contacts | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Reach Compliance Code | compli | compli | compli | compli | compli | compliant | compli | compli | compli |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Shell connection | ISOLATED | ISOLATED | ISOLATED | ISOLATED | ISOLATED | ISOLATED | ISOLATED | ISOLATED | ISOLATED |
| Configuration | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON |
| Diode type | ZENER DIODE | ZENER DIODE | ZENER DIODE | ZENER DIODE | ZENER DIODE | ZENER DIODE | ZENER DIODE | ZENER DIODE | ZENER DIODE |
| JEDEC-95 code | DO-15 | DO-41 | DO-41 | DO-41 | DO-41 | DO-15 | DO-15 | DO-15 | DO-15 |
| JESD-30 code | O-PALF-W2 | O-PALF-W2 | O-PALF-W2 | O-PALF-W2 | O-PALF-W2 | O-PALF-W2 | O-PALF-W2 | O-PALF-W2 | O-PALF-W2 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| Number of components | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND |
| Package form | LONG FORM | LONG FORM | LONG FORM | LONG FORM | LONG FORM | LONG FORM | LONG FORM | LONG FORM | LONG FORM |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| polarity | UNIDIRECTIONAL | UNIDIRECTIONAL | UNIDIRECTIONAL | UNIDIRECTIONAL | UNIDIRECTIONAL | UNIDIRECTIONAL | UNIDIRECTIONAL | UNIDIRECTIONAL | UNIDIRECTIONAL |
| Maximum power dissipation | 2 W | 2 W | 2 W | 2 W | 2 W | 2 W | 2 W | 2 W | 2 W |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Nominal reference voltage | 120 V | 13 V | 14 V | 15 V | 12 V | 140 V | 100 V | 110 V | 150 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| technology | ZENER | ZENER | ZENER | ZENER | ZENER | ZENER | ZENER | ZENER | ZENER |
| Terminal surface | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD |
| Terminal form | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE |
| Terminal location | AXIAL | AXIAL | AXIAL | AXIAL | AXIAL | AXIAL | AXIAL | AXIAL | AXIAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Maximum voltage tolerance | 5% | 5% | 5% | 5% | 5% | 5% | 5% | 5% | 5% |
| Working test current | 4.2 mA | 38.5 mA | 35.7 mA | 33.4 mA | 41.5 mA | 3.6 mA | 5 mA | 4.5 mA | 3.3 mA |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - | - | - |