Parallel I/O Port, 19 I/O, CMOS, CQCC44, WINDOWED, CERAMIC, LDCC-44
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Waferscale Integration Inc. |
| package instruction | WINDOWED, CERAMIC, LDCC-44 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| JESD-30 code | S-CQCC-L44 |
| Number of I/O lines | 19 |
| Number of ports | 3 |
| Number of terminals | 44 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum supply voltage | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | L BEND |
| Terminal location | QUAD |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | PARALLEL IO PORT, GENERAL PURPOSE |