COMPARATOR, 10000uV OFFSET-MAX, 1200ns RESPONSE TIME, MBCY8
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | , CAN8,.2 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Amplifier type | COMPARATOR |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.15 µA |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.1 µA |
| Maximum input offset voltage | 10000 µV |
| JESD-30 code | O-MBCY-W8 |
| JESD-609 code | e0 |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Output type | OPEN-COLLECTOR |
| Package body material | METAL |
| Encapsulate equivalent code | CAN8,.2 |
| Package shape | ROUND |
| Package form | CYLINDRICAL |
| power supply | +-15 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Nominal response time | 1200 ns |
| Maximum slew rate | 0.3 mA |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | WIRE |
| Terminal location | BOTTOM |
| LP311H | LM311N/A+ | LM311J-8/A+ | LM211H/A+ | LM311N-14/A+ | LP311N/A+ | LM311H/A+ | LM311J/A+ | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | COMPARATOR, 10000uV OFFSET-MAX, 1200ns RESPONSE TIME, MBCY8 | IC,VOLT COMPARATOR,SINGLE,BIPOLAR,DIP,8PIN,PLASTIC | LM311J-8/A+ | IC,VOLT COMPARATOR,SINGLE,BIPOLAR,CAN,8PIN,METAL | IC,VOLT COMPARATOR,SINGLE,BIPOLAR,DIP,14PIN,PLASTIC | IC,VOLT COMPARATOR,SINGLE,BIPOLAR,DIP,8PIN,PLASTIC | IC,VOLT COMPARATOR,SINGLE,BIPOLAR,CAN,8PIN,METAL | IC,VOLT COMPARATOR,SINGLE,BIPOLAR,DIP,14PIN,CERAMIC |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| package instruction | , CAN8,.2 | DIP, DIP8,.3 | DIP, DIP8,.3 | , CAN8,.2 | DIP, DIP14,.3 | DIP, DIP8,.3 | , CAN8,.2 | DIP, DIP14,.3 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Amplifier type | COMPARATOR | COMPARATOR | COMPARATOR | COMPARATOR | COMPARATOR | COMPARATOR | COMPARATOR | COMPARATOR |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.1 µA | 0.25 µA | 0.25 µA | 0.1 µA | 0.25 µA | 0.1 µA | 0.25 µA | 0.25 µA |
| Maximum input offset voltage | 10000 µV | 10000 µV | 10000 µV | 4000 µV | 10000 µV | 10000 µV | 10000 µV | 10000 µV |
| JESD-30 code | O-MBCY-W8 | R-PDIP-T8 | R-XDIP-T8 | O-MBCY-W8 | R-PDIP-T14 | R-PDIP-T8 | O-MBCY-W8 | R-XDIP-T14 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V |
| Number of terminals | 8 | 8 | 8 | 8 | 14 | 8 | 8 | 14 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 85 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| Package body material | METAL | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC | METAL | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | METAL | CERAMIC |
| Encapsulate equivalent code | CAN8,.2 | DIP8,.3 | DIP8,.3 | CAN8,.2 | DIP14,.3 | DIP8,.3 | CAN8,.2 | DIP14,.3 |
| Package shape | ROUND | RECTANGULAR | RECTANGULAR | ROUND | RECTANGULAR | RECTANGULAR | ROUND | RECTANGULAR |
| Package form | CYLINDRICAL | IN-LINE | IN-LINE | CYLINDRICAL | IN-LINE | IN-LINE | CYLINDRICAL | IN-LINE |
| power supply | +-15 V | +-15 V | +-15 V | +-15 V | +-15 V | +-15 V | +-15 V | +-15 V |
| Nominal response time | 1200 ns | 200 ns | 200 ns | 200 ns | 200 ns | 1200 ns | 200 ns | 200 ns |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | OTHER | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | WIRE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | WIRE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | WIRE | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | BOTTOM | DUAL | DUAL | BOTTOM | DUAL | DUAL | BOTTOM | DUAL |
| Number of functions | 1 | 1 | - | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| surface mount | NO | NO | NO | - | NO | NO | - | NO |
| encapsulated code | - | DIP | DIP | - | DIP | DIP | - | DIP |
| Terminal pitch | - | 2.54 mm | 2.54 mm | - | 2.54 mm | 2.54 mm | - | 2.54 mm |