ADC, Successive Approximation, 8-Bit, 1 Func, 1 Channel, Parallel, 8 Bits Access, Bipolar, CDIP18, HERMETIC SEALED, DIP-18
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Spectrum Microwave |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, DIP18,.3 |
| Contacts | 18 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Maximum analog input voltage | 10 V |
| Minimum analog input voltage | |
| Maximum conversion time | 2.5 µs |
| Converter type | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION |
| JESD-30 code | R-CDIP-T18 |
| length | 25.4508 mm |
| Maximum linear error (EL) | 0.1953% |
| Nominal negative supply voltage | -12 V |
| Number of analog input channels | 1 |
| Number of digits | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 18 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Output bit code | BINARY |
| Output format | PARALLEL, 8 BITS |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP18,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5,+-12 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.21 mm |
| Nominal supply voltage | 12 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 7.62 mm |