75V, PNP, Si, SMALL SIGNAL TRANSISTOR, TO-5
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | ON Semiconductor |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Maximum collector current (IC) | 1 A |
| Configuration | Single |
| Minimum DC current gain (hFE) | 85 |
| Maximum operating temperature | 175 °C |
| Polarity/channel type | PNP |
| Maximum power dissipation(Abs) | 7 W |
| surface mount | NO |
| Nominal transition frequency (fT) | 100 MHz |