Loadable PLD, CMOS, PQFP160, PLASTIC, QFP-160
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Altera (Intel) |
| Parts packaging code | QFP |
| package instruction | QFP, |
| Contacts | 160 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | 3A001.A.2.C |
| Other features | 452 FLIP FLOPS; 336 LOGIC ELEMENTS |
| JESD-30 code | S-PQFP-G160 |
| JESD-609 code | e3 |
| length | 28 mm |
| Dedicated input times | 4 |
| Number of I/O lines | 116 |
| Number of terminals | 160 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| organize | 4 DEDICATED INPUTS, 116 I/O |
| Output function | REGISTERED |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | QFP |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | FLATPACK |
| Programmable logic type | LOADABLE PLD |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 4.07 mm |
| Maximum supply voltage | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | MATTE TIN |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.65 mm |
| Terminal location | QUAD |
| width | 28 mm |