Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum, 50V, 20% +Tol, 10% -Tol, 470uF,
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | CDE [ CORNELL DUBILIER ELECTRONICS ] |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | unknown |
| capacitance | 470 µF |
| Capacitor type | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR |
| Custom functions | Epoxy End Seal Plus Tape & Reel |
| diameter | 13 mm |
| dielectric materials | ALUMINUM |
| length | 20 mm |
| negative tolerance | 10% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package form | Radial |
| method of packing | TR |
| polarity | POLARIZED |
| positive tolerance | 20% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 50 V |
| series | 226 |