3.9 V, 1 W, SILICON, UNIDIRECTIONAL VOLTAGE REGULATOR DIODE, DO-41
| Parameter Name | Attribute value |
| Number of terminals | 2 |
| Number of components | 1 |
| Rated working voltage | 3.9 V |
| state | ACTIVE |
| packaging shape | ROUND |
| Package Size | LONG FORM |
| Terminal form | WIRE |
| terminal coating | TIN LEAD |
| Terminal location | AXIAL |
| Packaging Materials | UNSPECIFIED |
| Craftsmanship | ZENER |
| structure | SINGLE |
| Shell connection | ISOLATED |
| Diode component materials | SILICON |
| Maximum power consumption limit | 1 W |
| polarity | UNIDIRECTIONAL |
| Diode type | VOLTAGE REGULATOR DIODE |
| Working test current | 64 mA |
| Maximum total reference voltage | 5 % |