Ceramic Capacitor, Ceramic, 50V, 5% +Tol, 5% -Tol, X7R, 15% TC, 4.7uF, Through Hole Mount, 2530, DIP-12
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Johanson Dielectrics |
| package instruction | DIP-12 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| capacitance | 4.7 µF |
| Capacitor type | CERAMIC CAPACITOR |
| dielectric materials | CERAMIC |
| high | 13.843 mm |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 6.337 mm |
| Manufacturer's serial number | P |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| multi-layer | No |
| negative tolerance | 5% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package shape | RECTANGULAR PACKAGE |
| Package form | DIP |
| positive tolerance | 5% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 50 V |
| series | P(OTHER) |
| size code | 2530 |
| surface mount | NO |
| Temperature characteristic code | X7R |
| Temperature Coefficient | 15% ppm/°C |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn60Pb40) |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal shape | FLAT |
| width | 7.62 mm |