
CMOS Output Clock Oscillator,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | NDK |
| package instruction | DILCC6,.2,50 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | STAND-BY; ENABLE/DISABLE FUNCTION |
| Maximum control voltage | 3.3 V |
| Minimum control voltage | |
| Frequency Adjustment - Mechanical | NO |
| Frequency offset/pull rate | 100 ppm |
| frequency stability | 50% |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Number of terminals | 6 |
| Nominal operating frequency | 62 MHz |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Oscillator type | CMOS |
| Output load | 15 pF |
| Package body material | CERAMIC |
| Encapsulate equivalent code | DILCC6,.2,50 |
| physical size | 5.0mm x 3.2mm x 1.2mm |
| Maximum slew rate | 10 mA |
| Maximum supply voltage | 3.63 V |
| Minimum supply voltage | 2.97 V |
| Nominal supply voltage | 3.3 V |
| surface mount | YES |
| maximum symmetry | 55/45 % |
