Pushbutton Switch, DPDT, Momentary, 0.1A, 30VDC, 10 PCB Hole Cnt, Solder Terminal, Through Hole-right Angle
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | E-Switch |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Actuator stroke | 1.4986 mm |
| Actuator type | PUSHBUTTON |
| Other features | WITH LED |
| body width | 10.5 mm |
| Body color | BLACK |
| body height | 8.75 mm |
| Body length or diameter | 16.5 mm |
| Maximum contact current (DC) | 0.1 A |
| Contact (DC) maximum rated R load | .1A@30VDC |
| Contact resistance | 0.05 mΩ |
| Maximum contact voltage (DC) | 30 V |
| Dielectric withstand voltage | 500VAC V |
| illumination | GREEN LED |
| Insulation resistance | 100000000 Ω |
| Manufacturer's serial number | LP4 |
| Installation features | THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE |
| Maximum operating force | 3.43 N |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| PCB hole count | 10 |
| surface mount | NO |
| Switch action | MOMENTARY |
| switch function | DPDT |
| Switch type | PUSHBUTTON SWITCH |
| Termination type | SOLDER |
