Film Capacitor, Polyester, 63V, 5% +Tol, 5% -Tol, +5% TC, 0.22uF, Through Hole Mount, 2812, RADIAL LEADED
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Aerovox Corporation |
| package instruction | , 2812 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| capacitance | 0.22 µF |
| Capacitor type | FILM CAPACITOR |
| Custom functions | Consult Factory |
| dielectric materials | POLYESTER |
| high | 6.5 mm |
| length | 7.2 mm |
| Manufacturer's serial number | RBEN |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| negative tolerance | 5% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package shape | RECTANGULAR PACKAGE |
| Package form | Radial |
| method of packing | AMMO PACK |
| positive tolerance | 5% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 63 V |
| series | RBEN |
| size code | 2812 |
| surface mount | NO |
| Temperature Coefficient | +5% ppm/°C |
| Terminal pitch | 5 mm |
| Terminal shape | WIRE |
| width | 3 mm |