CAP,PPS (POLYPHENYLENE-SULPHIDE),22NF,100VDC,10% -TOL,10% +TOL
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | WIMA |
| package instruction | , 2924 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| capacitance | 0.022 µF |
| Capacitor type | FILM CAPACITOR |
| Custom functions | Tape and Reel |
| dielectric materials | POLYPHENYLENE SULPHIDE |
| high | 2.5 mm |
| length | 7.3 mm |
| Manufacturer's serial number | SMD7.3MKI |
| negative tolerance | 10% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 140 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package form | SMT |
| positive tolerance | 10% |
| Rated (AC) voltage (URac) | 63 V |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 100 V |
| series | SMD 7.3 MKI |
| size code | 2924 |
| width | 6 mm |