
Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 10ohm, 350V, 1% +/-Tol, -50,50ppm/Cel,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Royal Electronic Factory (Thailand) Co., Ltd. |
| Reach Compliance Code | compliant |
| structure | Tubular |
| Lead diameter | 0.54 mm |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 155 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package diameter | 3 mm |
| Package length | 9 mm |
| Package shape | TUBULAR PACKAGE |
| Package form | Axial |
| method of packing | TR |
| Rated power dissipation(P) | 0.5 W |
| resistance | 10 Ω |
| Resistor type | FIXED RESISTOR |
| series | MF |
| technology | METAL FILM |
| Temperature Coefficient | -50,50 ppm/°C |
| Tolerance | 1% |
| Operating Voltage | 350 V |



| MF0S2FF100JT40 | MFFU2FF1004T50 | MF0W2FF100JT10 | MF0S2FF1004T40 | MFFU2FF100JT50 | MF0W2FF1004T10 | MF0W4FF100JT50 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 10ohm, 350V, 1% +/-Tol, -50,50ppm/Cel, | Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 1000000ohm, 250V, 1% +/-Tol, -50,50ppm/Cel, | Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 10ohm, 350V, 1% +/-Tol, -50,50ppm/Cel, | Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 1000000ohm, 350V, 1% +/-Tol, -50,50ppm/Cel, | Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 10ohm, 250V, 1% +/-Tol, -50,50ppm/Cel, | Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 1000000ohm, 350V, 1% +/-Tol, -50,50ppm/Cel, | Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 10ohm, 250V, 1% +/-Tol, -50,50ppm/Cel, |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| structure | Tubular | Tubular | Tubular | Tubular | Tubular | Tubular | Tubular |
| Lead diameter | 0.54 mm | 0.54 mm | 0.54 mm | 0.54 mm | 0.54 mm | 0.54 mm | 0.54 mm |
| Number of terminals | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 155 °C | 155 °C | 155 °C | 155 °C | 155 °C | 155 °C | 155 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Package diameter | 3 mm | 2.5 mm | 3.5 mm | 3 mm | 2.5 mm | 3.5 mm | 2.5 mm |
| Package length | 9 mm | 6.8 mm | 10 mm | 9 mm | 6.8 mm | 10 mm | 6.8 mm |
| Package shape | TUBULAR PACKAGE | TUBULAR PACKAGE | TUBULAR PACKAGE | TUBULAR PACKAGE | TUBULAR PACKAGE | TUBULAR PACKAGE | TUBULAR PACKAGE |
| Package form | Axial | Axial | Axial | Axial | Axial | Axial | Axial |
| method of packing | TR | TR | TR | TR | TR | TR | TR |
| Rated power dissipation(P) | 0.5 W | 0.5 W | 0.5 W | 0.5 W | 0.5 W | 0.5 W | 0.25 W |
| resistance | 10 Ω | 1000000 Ω | 10 Ω | 1000000 Ω | 10 Ω | 1000000 Ω | 10 Ω |
| Resistor type | FIXED RESISTOR | FIXED RESISTOR | FIXED RESISTOR | FIXED RESISTOR | FIXED RESISTOR | FIXED RESISTOR | FIXED RESISTOR |
| series | MF | MF | MF | MF | MF | MF | MF |
| technology | METAL FILM | METAL FILM | METAL FILM | METAL FILM | METAL FILM | METAL FILM | METAL FILM |
| Temperature Coefficient | -50,50 ppm/°C | -50,50 ppm/°C | -50,50 ppm/°C | -50,50 ppm/°C | -50,50 ppm/°C | -50,50 ppm/°C | 50 ppm/°C |
| Tolerance | 1% | 1% | 1% | 1% | 1% | 1% | 1% |
| Operating Voltage | 350 V | 250 V | 350 V | 350 V | 250 V | 350 V | 250 V |
| Maker | Royal Electronic Factory (Thailand) Co., Ltd. | Royal Electronic Factory (Thailand) Co., Ltd. | Royal Electronic Factory (Thailand) Co., Ltd. | Royal Electronic Factory (Thailand) Co., Ltd. | Royal Electronic Factory (Thailand) Co., Ltd. | Royal Electronic Factory (Thailand) Co., Ltd. | - |