Standard SRAM, 2KX8, 150ns, MOS, CDIP24,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Fairchild |
| package instruction | DIP, DIP24,.6 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Maximum access time | 150 ns |
| I/O type | COMMON |
| JESD-30 code | R-XDIP-T24 |
| JESD-609 code | e0 |
| memory density | 16384 bit |
| Memory IC Type | STANDARD SRAM |
| memory width | 8 |
| Humidity sensitivity level | 2A |
| Number of terminals | 24 |
| word count | 2048 words |
| character code | 2000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| organize | 2KX8 |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Package body material | CERAMIC |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP24,.6 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Parallel/Serial | PARALLEL |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 250 |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum slew rate | 0.07 mA |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | MOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | 30 |





| F3528L15DC | F3528L15PC | F3528L20DC | F3528L20PC | |
|---|---|---|---|---|
| Description | Standard SRAM, 2KX8, 150ns, MOS, CDIP24, | Standard SRAM, 2KX8, 150ns, MOS, PDIP24, | Standard SRAM, 2KX8, 200ns, MOS, CDIP24, | Standard SRAM, 2KX8, 200ns, MOS, PDIP24, |
| Is it lead-free? | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | Fairchild | Fairchild | Fairchild | Fairchild |
| package instruction | DIP, DIP24,.6 | DIP, DIP24,.6 | DIP, DIP24,.6 | DIP, DIP24,.6 |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compli | compli |
| Maximum access time | 150 ns | 150 ns | 200 ns | 200 ns |
| I/O type | COMMON | COMMON | COMMON | COMMON |
| JESD-30 code | R-XDIP-T24 | R-PDIP-T24 | R-XDIP-T24 | R-PDIP-T24 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 |
| memory density | 16384 bit | 16384 bit | 16384 bi | 16384 bi |
| Memory IC Type | STANDARD SRAM | STANDARD SRAM | STANDARD SRAM | STANDARD SRAM |
| memory width | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Humidity sensitivity level | 2A | 2A | 2A | 2A |
| Number of terminals | 24 | 24 | 24 | 24 |
| word count | 2048 words | 2048 words | 2048 words | 2048 words |
| character code | 2000 | 2000 | 2000 | 2000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| organize | 2KX8 | 2KX8 | 2KX8 | 2KX8 |
| Output characteristics | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE |
| Package body material | CERAMIC | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP | DIP | DIP | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP24,.6 | DIP24,.6 | DIP24,.6 | DIP24,.6 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE |
| Parallel/Serial | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 250 | 250 | 250 | 250 |
| power supply | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum slew rate | 0.07 mA | 0.07 mA | 0.07 mA | 0.07 mA |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO |
| technology | MOS | MOS | MOS | MOS |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | 30 | 30 | 30 | 30 |