QUARTZ CRYSTAL RESONATOR, 39.999 MHz
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | ECLIPTEK |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | TAPE AND REEL |
| Ageing | 2 PPM/YEAR |
| Crystal/Resonator Type | PARALLEL - FUNDAMENTAL |
| Drive level | 100 µW |
| frequency stability | 0.0015% |
| frequency tolerance | 15 ppm |
| load capacitance | 18 pF |
| Manufacturer's serial number | ECCM4 |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Nominal operating frequency | 39.999 MHz |
| Maximum operating temperature | 60 °C |
| Minimum operating temperature | -10 °C |
| physical size | L6.0XB4.4XH1.38 (mm)/L0.236XB0.173XH0.054 (inch) |
| Series resistance | 30 Ω |
| surface mount | YES |
