
Pushbutton Switch, DPDT, On-(on), Momentary, Quick Connect Terminal, Panel Mount
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | NDK |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Actuator angle | |
| Actuator color | RED |
| Actuator length | 0.201 inch |
| Actuator stroke | 2.9972 mm |
| Actuator type | PUSHBUTTON |
| Other features | TWO RUBBER SEALS |
| body width | 15.7988 mm |
| Body length or diameter | 15.7988 mm |
| Casing diameter | 0.866 inch |
| Casing type | M22P1 |
| Center contact plating | GOLD OVER NICKEL |
| Contact (AC) maximum rated R load | 3A@250VAC |
| Maximum contact current (AC) | 3 A |
| Contact function | ON-(ON) |
| Contact resistance | 0.05 mΩ |
| contact time | BREAK-BEFORE-MAKE |
| Maximum contact voltage (AC) | 250 V |
| Dielectric withstand voltage | 1500VAC V |
| Electrical life | 100000 Cycle(s) |
| End contact plating | GOLD OVER NICKEL |
| Shell material | GLASS FILLED REINFORCED NYLON |
| Insulation resistance | 200000000 Ω |
| insulator material | DIALLYL PHTHALATE |
| JESD-609 code | e4 |
| Installation features | PANEL MOUNT |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| seal | EPOXY |
| surface mount | NO |
| Switch action | MOMENTARY |
| switch function | DPDT |
| Switch type | PUSHBUTTON SWITCH |
| Terminal surface | Silver (Ag) |
| Terminal material | PHOSPHOR BRONZE |
| Termination type | QUICK CONNECT |




