IC,BUS TRANSCEIVER,SINGLE,8-BIT,LS-TTL,DIP,20PIN,PLASTIC
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | DIP, DIP20,.3 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Control type | COMMON CONTROL |
| Counting direction | BIDIRECTIONAL |
| JESD-30 code | R-PDIP-T20 |
| MaximumI(ol) | 0.024 A |
| Number of digits | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Output polarity | COMPLEMENTARY |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP20,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| translate | N/A |
| SN74LS643N | SN74LS643DW3 | |
|---|---|---|
| Description | IC,BUS TRANSCEIVER,SINGLE,8-BIT,LS-TTL,DIP,20PIN,PLASTIC | IC,BUS TRANSCEIVER,SINGLE,8-BIT,LS-TTL,SOP,20PIN,PLASTIC |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible |
| Maker | Texas Instruments | Texas Instruments |
| package instruction | DIP, DIP20,.3 | SOP, SOP20,.4 |
| Reach Compliance Code | not_compliant | not_compliant |
| Control type | COMMON CONTROL | COMMON CONTROL |
| Counting direction | BIDIRECTIONAL | BIDIRECTIONAL |
| JESD-30 code | R-PDIP-T20 | R-PDSO-G20 |
| MaximumI(ol) | 0.024 A | 0.024 A |
| Number of digits | 8 | 8 |
| Number of functions | 1 | 1 |
| Number of terminals | 20 | 20 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C |
| Output characteristics | 3-STATE | 3-STATE |
| Output polarity | COMPLEMENTARY | COMPLEMENTARY |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP | SOP |
| Encapsulate equivalent code | DIP20,.3 | SOP20,.4 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V | 5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | YES |
| technology | TTL | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | GULL WING |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| translate | N/A | N/A |