Board Connector, 20 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.031 inch Pitch, Solder Terminal, Receptacle
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | SMP Technology Inc. |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | ROHS COMPLIANT |
| body width | 0.126 inch |
| subject depth | 0.039 inch |
| body length | 0.31 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU |
| Contact completed and terminated | TIN |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact style | SQ PIN-SKT |
| insulator material | NYLON |
| Manufacturer's serial number | HL |
| Plug contact pitch | 0.031 inch |
| Match contact row spacing | 0.047 inch |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 2 |
| Number of rows loaded | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| PCB contact row spacing | 1.1938 mm |
| Plating thickness | 15u inch |
| Rated current (signal) | 0.75 A |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.062 inch |
| Terminal pitch | 0.7874 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 20 |
