HEADER CONNECTOR,CABLE MNT,PLUG,8 CONTACTS,SKT,0.156 PITCH,IDC TERMINAL,ORANGE
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | TE Connectivity |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | CLOSED END, TERMINATION |
| body width | 0.725 inch |
| subject depth | 0.355 inch |
| body length | 1.248 inch |
| Body/casing type | PLUG |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contactor design | PREASSEM CONN |
| Contact to complete cooperation | SN |
| Contact completed and terminated | GOLD |
| Contact point gender | FEMALE |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 3 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 1250VAC V |
| Insulation resistance | 5000000 Ω |
| Insulator color | ORANGE |
| insulator material | NYLON |
| Plug contact pitch | 0.156 inch |
| Installation type | CABLE |
| Number of rows loaded | 1 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Guideline | UL, CSA |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.48 inch |
| Termination type | IDC |
| Total number of contacts | 8 |
| Maximum wire diameter | 22 AWG |
| Minimum wire diameter | 22 AWG |
| 644462-8 | 1-644462-0 | 1-644462-1 | ECS-270-10-36-ADS-TR | |
|---|---|---|---|---|
| Description | HEADER CONNECTOR,CABLE MNT,PLUG,8 CONTACTS,SKT,0.156 PITCH,IDC TERMINAL,ORANGE | 10 CONTACT(S), FEMALE, TWO PART BOARD CONNECTOR, IDC | 11 CONTACT(S), FEMALE, TWO PART BOARD CONNECTOR, IDC | Parallel - Fundamental Quartz Crystal, |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | conform to |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | compliant |
| Other features | CLOSED END, TERMINATION | AMP | AMP | - |
| Connector type | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | - |
| Contact to complete cooperation | SN | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - |
| Contact point gender | FEMALE | FEMALE | FEMALE | - |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - |
| Installation type | CABLE | CABLE | CABLE | - |
| Number of rows loaded | 1 | 1 | 1 | - |
| Termination type | IDC | IDC | IDC | - |
| Total number of contacts | 8 | 10 | 11 | - |
| Objectid | - | 1416303587 | 1416304230 | 7169555842 |