
General Purpose Inductor, 1uH, 25%, 1 Element, SMD, ROHS COMPLIANT
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | SUMIDA |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| DC Resistance | 63.8 Ω |
| Nominal inductance(L) | 1 µH |
| Inductor Applications | POWER INDUCTOR |
| Inductor type | GENERAL PURPOSE INDUCTOR |
| Manufacturer's serial number | CDRH |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum rated current | 1.8 A |
| Shape/Size Description | RECTANGULAR PACKAGE |
| shield | YES |
| surface mount | YES |
| Terminal location | DUAL ENDED |
| Terminal shape | WRAPAROUND |
| Test frequency | 0.1 MHz |
| Tolerance | 25% |

| CDRH26D11NP-1R0PC | CDRH26D11NP-1R4PC | CDRH26D11NP-1R0PB | CDRH26D11NP-1R4PB | |
|---|---|---|---|---|
| Description | General Purpose Inductor, 1uH, 25%, 1 Element, SMD, ROHS COMPLIANT | General Purpose Inductor, 1.4uH, 25%, 1 Element, SMD, ROHS COMPLIANT | General Purpose Inductor, 1uH, 25%, 1 Element, SMD, ROHS COMPLIANT | General Purpose Inductor, 1.4uH, 25%, 1 Element, SMD, ROHS COMPLIANT |
| Is it lead-free? | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| DC Resistance | 63.8 Ω | 71.1 Ω | 63.8 Ω | 71.1 Ω |
| Nominal inductance(L) | 1 µH | 1.4 µH | 1 µH | 1.4 µH |
| Inductor Applications | POWER INDUCTOR | POWER INDUCTOR | POWER INDUCTOR | POWER INDUCTOR |
| Inductor type | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR |
| Manufacturer's serial number | CDRH | CDRH | CDRH | CDRH |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum rated current | 1.8 A | 1.7 A | 1.8 A | 1.7 A |
| Shape/Size Description | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE |
| shield | YES | YES | YES | YES |
| surface mount | YES | YES | YES | YES |
| Terminal location | DUAL ENDED | DUAL ENDED | DUAL ENDED | DUAL ENDED |
| Terminal shape | WRAPAROUND | WRAPAROUND | WRAPAROUND | WRAPAROUND |
| Test frequency | 0.1 MHz | 0.1 MHz | 0.1 MHz | 0.1 MHz |
| Tolerance | 25% | 25% | 25% | 25% |
| Base Number Matches | - | 1 | 1 | 1 |