ALS SERIES, 8-BIT TRANSCEIVER, TRUE OUTPUT, CDIP20
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | DIP, |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | WITH INDEPENDENT OUTPUT ENABLE FOR EACH DIRECTION |
| series | ALS |
| JESD-30 code | R-GDIP-T20 |
| length | 24.195 mm |
| Logic integrated circuit type | BUS TRANSCEIVER |
| Number of digits | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of ports | 2 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Output characteristics | OPEN-COLLECTOR |
| Output polarity | TRUE |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | TTL |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 7.62 mm |