1500 W, UNIDIRECTIONAL, SILICON, TVS DIODE, DO-214AB
| Parameter Name | Attribute value |
| Number of terminals | 2 |
| Number of components | 1 |
| Maximum breakdown voltage | 95.8 V |
| Minimum breakdown voltage | 86.7 V |
| Processing package description | SMC, 2 PIN |
| Lead-free | Yes |
| EU RoHS regulations | Yes |
| state | ACTIVE |
| packaging shape | RECTANGULAR |
| Package Size | SMALL OUTLINE |
| surface mount | Yes |
| Terminal form | C BEND |
| terminal coating | MATTE TIN |
| Terminal location | DUAL |
| Packaging Materials | PLASTIC/EPOXY |
| Craftsmanship | AVALANCHE |
| structure | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON |
| polarity | UNIDIRECTIONAL |
| Diode type | TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE |
| shutdown voltage | 78 V |
| Maximum non-repetitive peak speed power | 1500 W |