Mica Capacitor, Mica, 500V, -20/+100ppm/Cel TC, 0.000043uF, 4517
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Arco Electronics |
| package instruction | , 4517 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| capacitance | 0.000043 µF |
| Capacitor type | MICA CAPACITOR |
| dielectric materials | MICA |
| high | 9.14 mm |
| length | 11.43 mm |
| Manufacturer's serial number | DM |
| negative tolerance | 5% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package form | Radial |
| positive tolerance | 5% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 500 V |
| series | DM |
| size code | 4517 |
| Temperature Coefficient | -20/+100ppm/Cel ppm/°C |
| Terminal pitch | 5.95 mm |
| width | 4.32 mm |
