Rectifier Diode, Schottky, 1 Element, Silicon
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | TDK Corporation |
| package instruction | O-LELF-R2 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Shell connection | ISOLATED |
| Configuration | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 0.65 V |
| JESD-30 code | O-LELF-R2 |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Package body material | GLASS |
| Package shape | ROUND |
| Package form | LONG FORM |
| Maximum power dissipation | 0.2 W |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum reverse current | 0.5 µA |
| Maximum reverse recovery time | 0.005 µs |
| surface mount | YES |
| technology | SCHOTTKY |
| Terminal form | WRAP AROUND |
| Terminal location | END |
| LL42 | BAS85 | BAT46 | SD101B | SD101C | BAT46W | LL43 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Rectifier Diode, Schottky, 1 Element, Silicon | Rectifier Diode, Schottky, 1 Element, Silicon, | Rectifier Diode, Schottky, 1 Element, Silicon | Rectifier Diode, Schottky, 1 Element, 0.015A, 50V V(RRM), Silicon | Rectifier Diode, Schottky, 1 Element, 0.015A, 40V V(RRM), Silicon | Rectifier Diode, Schottky, 1 Element, Silicon | Rectifier Diode, Schottky, 1 Element, Silicon |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknow |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Configuration | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON |
| Diode type | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 0.65 V | 0.8 V | 1 V | 0.95 V | 0.9 V | 1 V | 0.45 V |
| JESD-30 code | O-LELF-R2 | O-LELF-R2 | O-LALF-W2 | O-LALF-W2 | O-LALF-W2 | R-PDSO-G2 | O-LELF-R2 |
| Number of components | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Package body material | GLASS | GLASS | GLASS | GLASS | GLASS | PLASTIC/EPOXY | GLASS |
| Package shape | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | RECTANGULAR | ROUND |
| Package form | LONG FORM | LONG FORM | LONG FORM | LONG FORM | LONG FORM | SMALL OUTLINE | LONG FORM |
| Maximum power dissipation | 0.2 W | 0.25 W | 0.2 W | 0.4 W | 0.4 W | 0.15 W | 0.2 W |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum reverse current | 0.5 µA | 2 µA | 5 µA | 0.2 µA | 0.2 µA | 5 µA | 0.5 µA |
| surface mount | YES | YES | NO | NO | NO | YES | YES |
| technology | SCHOTTKY | SCHOTTKY | SCHOTTKY | SCHOTTKY | SCHOTTKY | SCHOTTKY | SCHOTTKY |
| Terminal form | WRAP AROUND | WRAP AROUND | WIRE | WIRE | WIRE | GULL WING | WRAP AROUND |
| Terminal location | END | END | AXIAL | AXIAL | AXIAL | DUAL | END |
| Maker | TDK Corporation | TDK Corporation | TDK Corporation | - | TDK Corporation | TDK Corporation | TDK Corporation |
| package instruction | O-LELF-R2 | O-LELF-R2 | O-LALF-W2 | - | O-LALF-W2 | R-PDSO-G2 | O-LELF-R2 |
| Shell connection | ISOLATED | ISOLATED | ISOLATED | ISOLATED | ISOLATED | - | ISOLATED |
| Maximum reverse recovery time | 0.005 µs | 0.005 µs | - | 0.001 µs | 0.001 µs | - | 0.005 µs |