
TRANSISTOR L BAND, Si, NPN, RF SMALL SIGNAL TRANSISTOR, PLASTIC CMPAK-4, BIP RF Small Signal
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | NXP |
| package instruction | SMALL OUTLINE, R-PDSO-G4 |
| Contacts | 4 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | LOW NOISE |
| Shell connection | EMITTER |
| Maximum collector current (IC) | 0.25 A |
| Collector-emitter maximum voltage | 4.5 V |
| Configuration | SINGLE |
| highest frequency band | L BAND |
| JESD-30 code | R-PDSO-G4 |
| JESD-609 code | e3 |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 4 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| Polarity/channel type | NPN |
| Certification status | Not Qualified |
| surface mount | YES |
| Terminal surface | TIN |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | 40 |
| transistor applications | AMPLIFIER |
| Transistor component materials | SILICON |
| Nominal transition frequency (fT) | 21000 MHz |




